Sr2FeMoO6 tipi ikili perovskit yapının dinamik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the dynamic properties of dynamic of Sr2FeMoO6 type double perovskite structure
  1. Tez No: 609389
  2. Yazar: RUZİYE URGENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEYMA AKKAYA DEVİREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Zamana bağlı salınımlı dış manyetik alan altında Sr2FeMoO6 tipi ikili perovskit yapının dinamik manyetik özellikleri (faz geçiş sıcaklıkları, faz diyagramları, ortalama alan yaklaşımı (OAY) ve Glauber-tipi stokhastik dinamik kullanılarak incelendi. İkili perovskit sisteminin kararlı fazlarını elde etmek için düzen parametrelerinin zamana bağlı davranışları çalışıldı. Dinamik faz geçişlerinin doğasını (birinci veya ikinci mertebeden) karakterize etmek ve dinamik faz geçiş (DFG) sıcaklıklarını elde etmek için dinamik düzen parametrelerinin davranışı sıcaklığın bir fonksiyonu olarak incelendi. Sistemin manyetik faz diyagramları (h,T) düzleminde kristal alanın farklı değerleri için ve (J1-T) ve (J2-T) düzlemlerinde dış manyetik alanın farklı değerleri için sunuldu. Sr2FeMoO6 tipi ikili perovskit yapının dinamik manyetik özelliklerinin etkileşme parametrelerine kuvvetli bir şekilde bağlı olduğu gözlendi. Dinamik faz diyagramlarında, paramanyetik (p), ferromanyetik (f), ferrimanyetik-1 (i1), ferrimanyetik-2 (i2) temel fazlar yanı sıra temel fazların birlikte olduğu f+p, f+i2, i1+f, i1+p, i1+i2 ve i2+p karma faz bölgeleri gözlemlendi. Dinamik faz diyagramlarının birinci- ve ikinci-derece faz geçiş sıcaklıklarının yanında, dinamik üçlü kritik nokta gibi özel dinamik kritik noktaları sergilediği görüldü.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The nonequilibrium magnetic properties (phase transition temperatures, phase diagrams) are studied, within a mean-field approach, in the Sr2FeMoO6 type double perovskite structure under the presence of a time varying (sinusoidal) magnetic field by using the Glauber-type stochastic dynamics. The time-dependence behavior of order parameters and the behavior of average order parameters in a period, which is also called the dynamic order parameters, as a function of temperature, are investigated. Temperature dependence of the dynamic magnetizations, is investigated in order to characterize the nature (first- or second-order) of the dynamic phase transitions as well as to obtain the dynamic phase transition temperatures. We present the dynamic phase diagrams (h,T) and (J,T) planes. The phase diagrams also contain paramagnetic (p), ferromagnetic (f), ferrimagnetic (i1), ferrimagnetic (i2) phases, six coexistence or mixed regions, f+p, f+i2, i1+f, i1+p, i1+i2 ve i2+p, which strongly depend on interaction parameters. The phase diagrams also exhibit first- and second-order phase transitions as well as a dynamic tricritical point.