Refik Halid'in Peyam-Sabah Gazetesindeki yazılarının incelenmesi (1920-1921)
An examination on Refik Halid's Articles in Peyam-Sabah Newspaper
- Tez No: 609397
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE EMEL KEFELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 271
Özet
Türk edebiyatının mizah ustalarından biri olan Refik Halid Karay muhalif duruşuyla ön plana çıkan bir yazardır. Muhalif ruhu onun hem edebiyatçı hem de gazeteci kimliğini besleyen en önemli kaynak olur. Sanatçının bu tavrını en belirgin şekilde gazete yazılarında görmek mümkündür. Bu çalışmada Refik Halid'in muhalif kalemini en baskın şekilde kullandığı Peyam-Sabah gazetesi kaynak olarak kullanılmıştır. Yazarın 1920-1921 yıllarında Peyam-Sabah gazetesinde yayımladığı yazıları tasnif edilerek incelenmiş ve Refik Halid'in düşünce dünyasının zenginliği ve mizahî yaklaşımı Peyam-Sabah örneği üzerinden ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Refik Halid Karay, one of the humour masters in Turkish literature, is a writer who stands out with his dissidence. Such a dissident spirit is the most important source nurturing him in terms of his literary and journalist identity. It is possible to see this attitude of the artist in newspaper articles. In this study, Peyam-Sabah newspaper, in which Refik Khalid demonstrated his dissedence apparently, was used as source. The articles of the author published in the Peyam-Sabah newspaper between 1920-1921 were classified and examined and the richness in Halid's world of thought and his humorous approach were revealed through the example of Peyam-Sabah.