Nişancızâde'nin Nûru'l-'Ayn adlı eserinin tahkik ve tahlili (20-24. fasıllar)
The edition-critique and examination of Nişancizâde's work entitled Nûru'l-'ayn (20-24. chapters)
- Tez No: 609536
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASIM CÜNEYD KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 268
Özet
Nûru'l-'Ayn fi Islâhi Câmi'i'l-Fusûleyn eseri, Nişancızâde tarafından, Şeyh Bedredin'in Mecdüdddin el-Usrûşenî'nin (ö. 632/1235) el-Fusûl ile İmâdüddin el-Merğinânî'nin Fusûlü'l-ihkâm fî usûli'l-ahkâm adlı eserlerini bir araya getirerek telif etmiş olduğu, yargılama hukuna dair eseri olan Câmi'u'l-Fusûleyn'i ıslah etmek amacıyla yazılmıştır. Çalışmamız, Nûru'l-'Ayn'ın 20 ve 24. fasılları ile Câmi'u'l-Fusûleyn'in 20 ve 25. fasıllarının karşılaştırılmasını ve incelenmesini amaçlamakta olup iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm, iki eser arasında fasılların muhtevası, üslup telif tarzı, lafız-nakil tercihleri bakımından yapılan karşılaştırmayı ve Nişancızâde'nin eser üzerinde ıslah amacıyla yapmış olduğu tasarrufların incelenmesini içermektedir. İkinci bölüm ise, fasılların Nûru'l-'Ayn'ın iki farklı müellif nüshası üzerinden tahkikini içermektedir.
Özet (Çeviri)
Nûru'l-'Ayn fî Islahi Câmi'i'l-Fusuleyn is a work on the juristiction law written by Nişancızâde to improve the work of Sheikh Bedreddin's Câmi'u'l-Fusûleyn which was written by bringing together Mecdüdddin el-Usrûşenî's (d. 632/1235) al-Fusûl and İmâdüddin el-Merğinânî's Fusûlü'l-ihkâm fî usûli'l-ahkâm. Our study aims to compare chapters 20 and 24 of Nûru'l-'Ayn and chapters 20 and 25 of Câmi'u'l-Fusûleyn and consists of two chapters. The first section includes the comparison of the chapters in terms of the content of the chapters, the style of the wording and the preferences of the letter-transfer, and the examinition of the savings that Nişancızâde made for the purpose of improvement. The second part includes the examinition of the capters on two different copies Nûru'l-'Ayn.