Orta yaş kadınlara uygulanan fonksiyonel antrenmanın beden kompozisyonu, kuvvet, esneklik ve dikey sıçrama üzerine etkisinin araştırılması
An investigation of the effect of functional training applied to adults women on body composition, strength, flexibility and vertical jump performance
- Tez No: 609538
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNÜL BABAYİĞİT İREZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmaya, düzenli egzersiz yapmayan, aktif sporcu olmayan ve egzersiz yapmasına engel olacak düzeyde sağlık problemi ve sportif yaralanması bulunmayan, 30 erkek ve 30 bayan gönüllü olarak katılmıştır. Çalışmaya katılan öğrenciler rastgele olmak üzere deney (30) ve kontrol (30) olmak üzere 2 gruba ayrılmıştır. Deney grubu 8 hafta boyunca, hafta da 3 gün, 45- 60 dk. Süren fonksiyonel antrenman programına katılmışlardır. Kontrol grubuna herhangi bir egzersiz programı uygulanmamıştır. Deney ve kontrol grubunun reaksiyon zamanı, esneklik, çeviklik, dikey sıçrama, kuvvet, sürat değerleri ön ve son test olarak kaydedilmiştir. İstatiksel hesaplamalar SPSS (version16.0) programında yapılmıştır. Deney ve kontrol grubunun ön ve son testlerin karşılaştırılmasında Eşleştirilmiş t testi kullanılmıştır. Anlamlılık düzeyi, 0.05 olarak kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of functional training on the body composition, strength, flexibility and vertical jump in middle age women. In the study, 30 adult women who have recently started to exercise in Bodrum and have no health problems and who have 42,17 ± 5,11 years, 165,33 ± 7,08 cm and 63,65 ± 9,4 kg have voluntarily participated in the study. Thirty women who participated in the study were divided into two as experimental (15) and control (15) groups by random sampling method. 8 weeks, 3 days, 60 minutes functional training program was applied to the experimental group. The control group participated in the group lessons given by the expert trainer working in the gym and continued their exercises under their control. Body composition, flexibility, vertical jump and force values of the experimental and control groups were recorded as pre- and post-test. Statistical analysis were made in SPSS (version16.0) program. Paired t test was used to compare the pre and post test values of the experimental and control groups, while Independent Samples t-test was used to compare the values between the groups.