Diklofenak içeren atıksuların arıtımında fenton proseslerinin uygulanması
Application of fenton processes in the treatment of wastewater containing diclofenac
- Tez No: 609550
- Danışmanlar: PROF. DR. HANİFE BÜYÜKGÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Son zamanlarda yapılan çalışmalarda başta ağrı kesiciler olmak üzere farmasötik bileşiklerin sucul ortamlarda bulunduğu tespit edilmiştir. Bu ilaç kalıntıları atık su arıtma tesislerinde yeterince iyi arıtılmayıp oradan içme sularına, yeraltı sularına, sedimanlara ve toprağa karışabilmektedir. İlaç kalıntılarının atıksudan arıtımında ileri oksidasyon prosesleri sıklıkla kullanılmaktadır. Bu çalışmada da Fenton ve Foto-Fenton prosesi kullanılarak ilaç kalıntılarının giderimi amaçlanmıştır. Çalışmada Diclofenak içeren 10 mg/L'lik sentetik ilaç çözeltisi hazırlanmıştır. LaboratUVar şartları altında, Diclofenak giderimi için Fe2SO4 ve H2O2 çözeltileri kullanılarak ileri oksidasyon yöntemlerinden Fenton ve Foto-Fenton prosesleri uygulanmıştır. Kirlilik miktarı tespiti için KOI tayini yapılmıştır. Optimum Fe2SO4 ve H2O2 konsantrasyonlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma koşulları belirlemek amacıyla optimum doz için deneyesel çalışmalar Fenton ve Foto-Fenton için denenmiştir. Fe2SO4 konsantrasyonları 50-100-150-200-250-300 mg/L ve H2O2 konsantrasyonları ise 100-150-200-300-400-500 mg/L arasında denenmiştir. Sonuçlara bakıldığında kirlilik giderimi için optimum konsantrasyonlar, fenton için Fe2SO4 için 250 mg/L konsantrasyonunda ve H2O2 için ise 300 mg/L konsantrasyonunda bulunmuştur. Foto-Fenton için Fe2SO4 için optimum doz 200mg/l ve ve H2O2 için optimum doz 200 mg/l olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
According to the finding of recent studies, pHarmaceutical compounds, mainly painkillers are present in aquatic environments. These remnants are not treated well enough in conventional wastewater treatment plants, therefore, can be mixed with drinking water, groundwater, sediments and soil. Advanced Oxidation Processes (AOPs) are most applied and popular method for the treatment of drug residues from wastewater. Present study was aimed to remove Diclofenac residues from synthetic wastewater by using fenton and pHotofenton process. In the study, synthetic wastewater containing diclofenac was prepared by adding 10 mg/L of pure diclofenca sandard. Fenton and pHotofenton are advanced oxidation methods that were tested to remove diclofenac by using two oxidents like Fe2SO4 and H2O2, under laboratory conditions. COD tests were also performed to determine the amount of organic pollution. The optimization of both processes, fenton and pHotofenton, was done by controlling the doses of Fe2SO4 and H2O2 and other operating conditions. In Experimental studies, concentrations like 50-100-150-200-250-300 mg / L were selected to optimize the Fe2SO4 dosage, whereas for H2O2 optimim value, concentration like 100-150-200-300-400-500 mg / L were tested. Results showed that in Fenton process, optimum concentrations of Fe2SO4 and H2O2, required for the removal of Diclofenac from wastewater are 250 mg / L and 300 mg / L repectively. Similarly, in the case of pHotofenton, 200 mg / L of Fe2SO4 and 100mg /L of H2O2 were selected as