Use of an intronic polyadenylation site in breast cancers
Bir intronik poliadenilasyon bölgesinin meme kanserlerinde kullanımı
  1. Tez No: 609607
  2. Yazar: GÖZDE KÖKSAL BIÇAKCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ELİF ERSON BENSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Alternatif poliadenilasyon 3'UTR uzunluğunu ve/veya sekansını etkileyen önemli bir mRNA işleme mekanizmasıdır. 3'UTR'deki bu değişimler mRNA stabilitesi, lokasyonu ve translasyonel verimliliği üzerinde önemli ölçüde etkilidir. Alternatif poliadenilasyon tiplerinden biri olan intronik poliadenilasyon (İPA), 3'UTR yerine intronik poli(A) bölgelerinde gerçekleşmektedir. Son bulgular, insan genlerinin yaklaşık 20%'sinin en az bir intronda poli(A) bölgesinin bulunduğunu, hatta bazı intronların birden çok poli(A) bölgesi içerdiğini göstermiştir. İntronik poliadenilasyonun üzerine yoğunlaşılmasının başlıca nedeni, farklı İPA izoformlarının oluşmasının hem protein ekspresyonunu hem de fonksiyonunu etkileyebilecek potansiyelinin olmasıdır. Bu araştırmada, östrojen reseptör pozitif (ER+) meme kanseri hücrelerinde, in vitro ve in siliko yöntemlerle EIF2B3 geninin intronik poli(A) bölgesinin östrojene bağlı kullanımı üzerine çalışılmıştır. Söz konusu intronik izoformun ekspresyonu MCF7 ER+ meme kanseri hücresinde, diğer meme kanseri hücrelerinde ve hasta örneklerinde gösterilmiştir. Ayrıca, bu intronik poli(A) bölgesinin kullanımı 3'RACE, klonlama ve sekanslama çalışmaları ile de desteklenmiş olup, EIF2B3 intronik izoformun bir protein ifadesinin olduğu da ortaya çıkarılmıştır. Sonuç olarak bu çalışmada, EIF2B3 geninin intronik poli(A) bölgesinin meme kanseri hücrelerinde kullanıldığı in siliko olarak öngörülmüş ve bunu doğrulayan in vitro bulgular da sunulmuştur. İleride yapılması planlanan deneyler de, söz konusu genin intronik poli(A) bölgesi seçiliminin hücredeki sonuçlarını gösterecek ve kanser hücrelerindeki buna benzer intronik poliadenilasyon olaylarının kavranmasına ışık tutacaktır.
Özet (Çeviri)
Alternative polyadenylation is an important mRNA processing step in which the length and/or the sequence of 3'UTR of mRNAs are altered. This change in 3'UTRs may have significant effects on mRNA stability, localization and translational efficiency. One of the APA types, called intronic polyadenylation (IPA), occurs on intronic sites rather than 3'UTRs. Recent evidence shows that almost 20% of human genes have a poly(A) site in at least one intron. In fact, some introns even may have more than one poly(A) site. Since generation of IPA isoforms could potentially have serious consequences on both protein levels and function, the significance of intronic APA and its occurrence is of interest. Here, we describe such an IPA site in a eukaryotic initiation factor 2B-3 (EIF2B3). Using in silico, and in vitro tools, we studied this IPA site usage in response to estrogen in ER+ breast cancer cells. We confirmed expression of EIF2B3 IPA isoform in MCF7, ER+ breast cancer cells, as well as other breast cancer cell lines and patient samples. We confirmed the usage of this intronic poly(A) site by 3'RACE, cloning and sequencing. Moreover, we showed the expression of a protein from this IPA isoform. Overall, we provide confirmatory data on an in-silico prediction of an IPA case in breast cancers. Future experiments will show the consequence of this IPA event and provide insight into similar IPA events that may happen in cancer cells.