Identification and characterization of an intronic transcript for IGFBP4
IGFBP4 genine ait intronik bir transkriptin tanımlanması ve karakterize edilmesi
- Tez No: 783312
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ELİF ERSON BENSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Alternatif poliadenilasyon, mRNA'ların 3'UTR'sinin uzunluğunu etkileyen bir mRNA işleme olayıdır. Poliadenilasyon bölgelerinin alternatif kullanımı bazen terminal ekzonlarda, proksimal ekzonlarda veya proksimal intronlarda meydana gelir. Bunun sonucu olarak da mRNA'ların 3'UTR uzunluğu ve kodlama dizisini etkiler. 3'-seq deneyi ile östrojen (E2) ile ilişkili poliadenilasyon değişikliklerini belirlemek için, IGFBP4 için erken bir intronik poliadenilasyon bölgesi saptadık. Bu tezde, östrojen reseptörü pozitif meme kanseri hücre hatlarında E2 maruziyetine yanıt olarak güçlü bir şekilde ifadesi pozitif yönde etkilenen intronik bir transkriptin varlığını doğrulamak için veriler sunuyorum. Bu izoformun ifade paterni, tam uzunluktaki izoformunkine zıt bir paterni takip ettiğini gözlemledik. Bu nedenle, ilk olarak bu izoformun karakterizasyonuna odaklandık. Transkriptin 3'-ucunu bir intronik yeni poli(A) sinyaliyle onayladım. Kanonik izoformun 3'UTR'sinde bulunan poli(A) sinyaline kıyasla aday poli(A) sinyalinin işlevselliğini test etmek için raportör tahlilleri yaptım. mRNA stabilitesi ve kodlama potansiyeli dahil olmak üzere intronik olarak poliadenilatlanmış izoformun karakterizasyonuna ilişkin ek bilgiler sağlıyorum. Bu izoformun fonksiyonel rolü hala net olmasa da, bu sonuçlar bir gen lokusundan kaynaklanabilecek farklı izoformların saptanması ve araştırılması ihtiyacını vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Alternative polyadenylation is a widespread mRNA processing event affecting the length of the 3'UTR of mRNAs. Alternative use of polyadenylation sites sometimes occurs in terminal exons, proximal exons, or proximal introns, affecting the coding 3'UTR length and even the coding sequence of the mRNA. To identify estrogen (E2) related polyadenylation changes by a 3'-seq experiment, we detected an early intronic polyadenylation site for IGFBP4 (insulin-like growth factor binding protein 4). In this thesis, I present data to confirm the existence of an intronic transcript that is robustly upregulated in response to E2 exposure in estrogen receptor-positive breast cancer cell lines. The expression pattern for this isoform follows an opposite pattern to that of the full-length isoform. Hence, we focused on the initial characterization of this isoform. I confirmed the 3'-end of the transcript with an intronic novel poly(A) signal. I performed reporter assays to suggest the functionality of the candidate poly(A) signal compared to the poly(A) signal found at the 3'UTR of the canonical isoform. I provide additional insight into the characterization of the intronicly polyadenylated isoform including mRNA stability and coding potential. While the functional role of this isoform is still not clear, these results highlight the need to detect and investigate different isoforms that may originate from a gene locus.