ABD seçim sisteminde PAC'ler (Political action committees) ve Türkiye'ye uygulanabilirliği
Pac's in the US election system and practicability in Turkey
- Tez No: 609622
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL BURAK KÜNTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Seçim, demokratik sistemin en temel unsurları arasında yer almaktadır. Fakat devletlerin anayasalarında yer alan yönetim şekilleri dolayısıyla seçim sistemleri bir diğer devletten farklılık arz etmektedir. Başkanlık sistemiyle yönetilen Amerika Birleşik Devletleri seçim sistemindeki örgütlenme biçimiyle en çok ön plana çıkan devletler arasında yer almaktadır. Bu örgütlenmenin kendini gösterdiği alanlardan en önemlisi ise seçimlerdeki finansman yöntemleridir. Türkiye Cumhuriyeti'nde 16 Nisan 2017 tarihindeki referandumda kabul edilen "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin 24 Haziran 2018 seçimleri ile tamamen yürürlüğe geçmesiyle birlikte, yönetim başta olmak üzere seçimlerdeki finansman yöntemlerinde değişiklikler meydana gelmiştir. Bu bağlamda ABD ve Türkiye'deki seçim dinamikleri dikkate alınarak anayasa kapsamında, finansal anlamda, nasıl örgütlendiklerini ve nasıl denetlendiklerini, bu finansın ne şekilde ve nereye aktarıldığı çalışmada cevap aranacak sorular arasında yer almaktadır. Çalışmanın birinci bölümü girişe ayrılmıştır. İkinci bölümümde ABD ve Türkiye seçim sistemlerindeki aktörlere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ABD'deki seçimlerde finansman yöntemlerine değinirken 3 (üç) grupta ele alınmıştır. Üç unsur sırasıyla Doğrudan Bağışlar, PAC'ler ve Diğer Unsurlardır. Dördüncü bölümde ABD seçimlerindeki denetleme mekanizmasıyla ilgili bilgiler ABD anayasasına dayanılarak sunulacaktır. Beşinci bölümde Türkiye'deki sistemin dinamikleri, aktörleri ve seçimlerdeki finansmanları hakkında veriler sunulacaktır. Yine aynı bölümde seçimlerdeki finansmanlarla ilgili denetimin nasıl işletildiğine dair verilere yer verilecektir. Altıncı bölümde ise ABD ve Türkiye seçim finansman yöntemleriyle ilgili karşılaştırmalar yapılarak benzerlikler ve farklılıklar ortaya koyulacaktır.
Özet (Çeviri)
Election is one of the basic elements of the democratic system. However, the electoral systems differ in each state due to the forms of government in the constitutions. The United States, which is governed by the presidential system, is one of the most prominent states in terms of organization in the electoral system. The most important field in which this organization manifests itself is the methods of financing in elections. In the Republic of Turkey, with the“Presidential System of Government”which was agreed in the referendum of April 16 2017 and came into force completely with the elections of 24 June 2018, many changes in financing methods were made as well as the changes in government. In this context, considering the scope of the constitutional election dynamics in the United States and Turkey, in financial terms, questions like how they are organized and how they are controlled, and in what way and where to transfer this finance are among the questions to be surveyed on this study. The first part of the study is devoted to the introduction. The second part is given to actors in the electoral system of the US and Turkey. In the third part, the methods of financing in the US elections are discussed in 3 (three) groups. The three elements are in order; Donations, PACs and Other Elements. In the fourth chapter, information on the control mechanism in the US elections will be presented based on the US constitution. In the fifth chapter Turkey's dynamics of the system and the data will be presented about the actors and those who finance elections. In the same part, data about how the inspection regarding the financing in the elections will be given a place. In the sixth part, by comparison of the US and Turkey's electoral financing methods similarities and differences will be set out.