Natural gas network design under demand uncertainty
Rassal talep altında doğal gaz boru hattı tasarımı
  1. Tez No: 609630
  2. Yazar: ERİNÇ BARIŞ KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE CANAN ŞERBETCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Doğal gaz boru hattı ve depolama ağ tasarımı problemi, ağın doğal gaz talebini karşılaması amacı ile boru hatlarını kapasite ve talep kısıtları altında oluşturulurken toplam maliyeti en aza indirir. Doğal gaz depolama tesisleri yetersiz tedarik durumlarında kullanmak için ağın içine eklenirler. Matematiksel model deterministik ve stokastik olarak geliştirilmiştir. Deterministik model Benders ayrışımı kullanılarak çözülmüştür. Üç farklı Benders ayrışım türevi kullanılmıştır. İki kademeli stokastik optimizasyon modeli kullanılarak stokastik model çözülmüştür. Bir örnek olay olarak Türkiye boru hatları sistemi çalışılmıştır. Hesaplamalı incelemeler rasgele oluşturulmuş problemler üzerinde çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Pipeline and storage network design problem is to design a pipeline network with its constituting arcs and their capacities to meet natural gas demands of the cities, while minimizing the total cost of the system. Storage nodes are included in the network structure to store the natural gas in cases of insufficient supply. Models for the deterministic and stochastic versions of the problem are designed. The deterministic model is solved with the Benders Decomposition method. Three different versions of Benders decomposition are used. For the stochastic model, two-stage stochastic programming is used. Computational experiments are performed on randomly generated problem instances. A case study for the Turkish pipeline system is also analyzed.