Doğrudan ekim makinalarında kullanılan farklı T tipi çizi açıcı ayakların ekim başarısına etkisinin belirlenmesi üzerine bir araştırma
A research on determination of the effect of different T type furrow openers on seeding uniformity of no-tillage planter
- Tez No: 609631
- Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA BEREKET BARUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma, bir doğrudan ekim makinasına monte edilmiş̧ üç farklı ters T tipi çizi açıcı ayak ve bir çift diskli çizi açıcı ayağın, araştırmada farklı anız koşullarında bitki dağılım düzgünlüğün ve bitki çıkış parametrelerine etkisinin belirlenmesi üzerine yapılmıştır. Çalışma, Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Çiftliği'ne ait üretim alanında 2018-2019 yürütülmüştür. Çalışmada, ülkemizde ve özellikle Çukurova Bölgesinde yaygın olarak kullanılmakta olan, dört sıralı pnömatik hassas doğrudan ekim makinası kullanılmıştır. Deneme, tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre dört tekerrürlü olarak 5 dekarlık sulanabilir arazi üzerinde kurulmuştur. Araştırma alanında dik anız ve parçalanmış anız olmak üzere iki farklı anız koşullarında dört farklı çizi açıcı ayaklı doğrudan ekim makinası kullanılarak mısır ekim yapılıştır. Ters T tipi ayağın ülkemiz koşullarında ekim başarısının araştırıldığı bu çalışmada gerek bitki çıkış parametreleri gerekse çıkış sonrası bitki dağılım düzgünlüğü açısından ters T tipi ayaklar çift diskli ayağa göre daha başarılı bulunmuştur. Ters T tipi ayaklar kendi içinde karşılaştırıldığında bitki çıkış parametreleri açısından 125° kanat açılı ters T ayak, bitkilerin yatay dağılım düzgünlüğü açısından 120° kanat açılı ters T ayaklar daha başarılı sonuçlar vermiştir.
Özet (Çeviri)
The study was performed to determine the effect of three different inverted T type furrow openers and a disc opener on plant distribution and emergence uniformity under different stubble conditions. The study was conducted in the production area of Çukurova University Faculty of Agriculture Research and Application Farm between 2018-2019 years. In this study, four row pneumatic precision direct sowing machine which is widely used in our country and especially in Çukurova Region was used. In randomized trial blocks, divided parcels were established on a 5 decare irrigable land with four replications according to the trial pattern. In the research area, corn seeds were planted in the soil covered standing stubble and chopping stubble by using. In this study, no tillage planter with different furrow openers, the inverted T type furrow opener were found to be more successful than double disc furrow opener in terms of both plant output parameters and plant distribution uniformity after emergence. The inverted T type furrow opener with 125° wing angle had more successful results in compared with the other T furrow openers in terms of plant emergence parameters, the inverted T furrow opener with 120° wing angle was more successful in terms of horizontal distribution of plants.