Semptomatik karotis darlığı ile hematolojik parametrelerin ilişkisi
The relationship between symptomatic carotic stenosi̇s and hematologic parameters
  1. Tez No: 609720
  2. Yazar: GÖZDE ÖNGÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
İnme, mortalite ve morbiditesi yüksekbir hastalıktır. Karotis arter darlığı (KAD) iskemik inmenin en önemli nedenlerinden birisidir ve tüm inmelerin yaklaşık %25-30'undan sorumludur. İnme ve karotis aterosklerozunda inflamasyon önemli rol oynar. Son yıllarda yapılan birçok çalışma; inme, koroner arter hastalığı, diabetes mellitus gibi hastalıklarda kan parametreleri ile hastalığın progresyonun ve mortalitenin öngörülebileceğini gösterilmiştir. Ancak çalışmalar her zaman birbiri ile örtüşmemektedir ve genellikle tek bir parametre çalışılarak elde edilen veriler sunulmuştur. Biz burada karotis arter darlığına bağlı inme geçiren hastalar ile kolay ulaşılabilir çeşitli hematolojik parametreleri arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçladık. MATERYAL VE METOD: Bu çalışmada Selçuk Üniversitesi Hastanesi Nöroloji Kliniğince; 2017(Kasım)-2018 (Aralık) tarihleri arasında karotis arter darlığı nedeni ile işlem yapılan hastalar değerlendirildi. Hastaların mevcut dosyaları taranarak karotis arter darlığına bağlı olarak semptomatik ve NASCET metoduna göre %50 üzerinde darlığa sahip veya semptomatik olsun olmasın % 70 üzerinde darlığa sahip olan hastalar çalışmaya dahil edildi. Hastaların mevcut dosyaları taranarak yaş, cinsiyet, hipertansiyon, diabetes mellitus, hiperlipidemi, koroner arter hastalığı ve geçirilmiş serebro-vasküler hastalık, sigara içiciliği, atriyal fibrilasyon, hemogram parametreleri, stent özellikleri, filtre kullanımı varlığı, balon dilatasyon yapılıp yapılmaması, Ark tipi, kontralateral oklüzyon bulunup bulunmaması, Bowen ark olup olmaması, işlem sırasında ve sonrasında komplikasyon gelişip gelişmemesi kayıt edildi. Son altı ay içinde minör enfarkta veya geçici iskemik atağa yol açan karotis arter darlığı; semptomatik karotis arter stenozu olarak değerlendirildi. Semptomatik karotis darlığı olup stentlemesi yapılan hastalar ile, sağlıklı gönüllü ve semptomatik hastalar arasında kan parametreleri incelendi. BULGULAR Diğer gruplarla karşılaştırıldığında semptomatik karotis darlığı olan hastaların yaşı daha ileri, erkek cinsiyet daha fazla, hipertansiyon, hiperlipidemi, diyabetes mellitus, koroner arter hastalığı ve geçirilmiş SVO daha fazla görülmekteydi. Öte yandan karotis darlığı olmayan ve inme geçiren grupta sigara içiciliği ve atriyal fibrilasyon diğer gruplara kıyasla istatistiksel olarak daha fazla görülmekteydi. Sağlıklı kontrol grubunda hemoglobin ve hematokrit değeri daha yüksek; semptomatik karotis darlığı olan grupta RDW, PLR daha yüksek; inme geçiren grupta ise NLR ve nötrofil sayısı daha yüksekti. Kan parametreleri ile işlem sırasında veya sonrasında gelişebilecek komplikasyonlarla ilişki yoktur. SONUÇ: Araştırmamızda, yüksek PLR, NLR, RDW oranıyla, artan internal karotid arter stenozu arasında anlamlı ilişki saptanmıştır. PLR, NLR, RDW değeri, ileri derecede karotid arter darlık derecesinin ön görülmesinde, ucuz ve kullanışlı bir biyobelirteç olabilir. Bununla birlikte internal karotis arter darlığının öngörülmesinde referans alınacak optimal PLR, NLR, RDW cutt of değerinin belirlenmesi için daha geniş hasta gruplarıyla, benzer çalışmaların yapılması gerektiği kanaatine varılmıştır. MPV'nin ise internal karotid arter stenozu ve inme ile ilişkisi kurulamamıştır.
Özet (Çeviri)
Stroke is a disease with high mortality and morbidity. Carotid artery stenosis (CAD) is one of the most important causes of ischemic stroke and is responsible for approximately 25-30% of all strokes. Inflammation has got an important role in stroke and carotid atherosclerosis. A lot of work done in recent years; stroke, coronary artery disease, diabetes mellitus and disease progression and mortality can be predicted by blood parameters. However; the studies do not always overlap each other, and generally the data obtained by studying a single parameter are presented. In study, we aimed to investigate the relationship between patients with stroke due to carotid artery stenosis and various easily accessible hematological parameters. MATERIAL AND METHOD: This study was conducted in the Neurology Clinic of Selçuk University Hospital. Patients who underwent carotid artery stenosis between 2017 (November) -2018 (December) were evaluated. The existing files of the patients were screened and patients who had symptomatic stenosis due to carotid artery stenosis and who had stenosis greater than 50% according to NASCET method or whether they had symptomatic or not stenosis were included in the study. The current files of the patients were scanned for age, sex, hypertension, diabetes mellitus, hyperlipidemia, coronary artery disease and previous cerebro-vascular disease, smoking, atrial fibrillation, hemogram parameters, stent properties, filter use, presence of dilatation, presence of arc type, presence of contralateral occlusion, presence of Bowen arch, presence of complications during and after the procedure were recorded. A symptomatic carotid artery stenosis is carotid artery stenosis in the last six months leading to minor infarction or transient ischemic attack;. Blood parameters were evaluated among patients with symptomatic carotid stenosis who underwent stenting and healthy volunteers and symptomatic patients. RESULTS Compared with the other groups, patients with symptomatic carotid stenosis had more advanced age, male gender, hypertension, hyperlipidemia, diabetes mellitus, coronary artery disease, and previous SVO. On the other hand, smoking and atrial fibrillation were found to be statistically higher in the stroke group without carotid stenosis compared to the other groups. Hemoglobin and hematocrit values were higher in healthy control group; RDW, PLR were higher in the group with symptomatic carotid stenosis; NLR and neutrophil counts were higher in the stroke group. There is no relationship between blood parameters and complications that may develop during or after the procedure. CONCLUSION: In our study, a significant correlation was found between increased PLR, NLR, RDW ratio and increased internal carotid artery stenosis. PLR, NLR, RDW may be an inexpensive and useful biomarker for predicting severe carotid artery stenosis. However; it was concluded that similar studies should be performed with larger patient groups in order to determine the optimal PLR, NLR, RDW cutt of values for the prediction of internal carotid artery stenosis. MPV was not associated with internal carotid artery stenosis and stroke.