İbâziyye'nin hadis anlayışı
Ibadiyyah's sense of hadith
- Tez No: 609731
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
İbâziyye, Hâricî grupların içinde neşet etmiştir. Ehl-i Sünnet'e karşı muhalif olsalar da Hâricîler gibi aktif olarak savaşmayan, kuûdu tercih eden bir gruptur. Bu sebeple merkeze uzak dursalar da günümüze kadar ulaşmayı başaran bir gruptur. Ehl-i Sünnet'e ibadet ve itikatta olan yakınlıkları, Haricî bir gelenekten geliyor olmalarına rağmen mutedil anlayışları ve bir ilmi birikime sahip olmaları günümüze ulaşmasındaki diğer etkenlerdir. Ülkemizde ise bu mezhep hakkında yapılan çalışmaların azlığı dikkat çekmektedir. Ancak yapılan çalışmalar mezhebi daha yakından tanımak adına sürekli olarak artmaktadır. Bizim tezimizde bu çalışmalara katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Tezimizde İbâzîler nezdinde en önemli fıkıh usulü kitabı olan el-'Adl ve'l-insâf 'ı inceleyerek hadis anlayışlarına dair geniş bir yelpaze sunmayı hedeflemekteyiz. Giriş kısmında mezhebin ortaya çıkışını, birinci bölümde hadis kaynaklarını ve devamında hadisi nasıl kullandığını göstererek hadis anlayışları ortaya konmaya çalıştık. Sonuç bölümünde de çıkarımlarımıza yer verdik.
Özet (Çeviri)
Ibadiyyah come into existence from the Kharijite. Even so, they dissent follows of sunnah, they don't conflct like the Kharijite and they prefer kuûd. Therefore, Ibadiyyah obtain up till today, eventhough they far from central. Another factors which ensure up till today, be in sight followers of sunnah in prayer and faith, hold an accumulation. In our country, there is few searches and studies about the Ibadiyyah. But searches and studies consistently increase for know well about the Ibadiyyah. The study that aims to contribute for searches about Ibadiyyah, analyzes to sense of hadith. Fort his, that study investigates el-'Adl ve'l-insâf . Chapter Introduction explains the background of Ibadiyyah. Chapter One is about Ibadiyyah's source of hadith. Chapter Two and Three investigates sence of hadith.