Koroner arter hastalıklarında kruppel benzeri faktör 2 gen varyasyonlarının araştırılması
Investigation of kruppel-like factor 2 gene variations in coronary artery diseases
- Tez No: 609807
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP YALIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eczacılık Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Dünya genelindeki ölümlerin başlıca nedeni olan kardiyovasküler hastalıklar ülkemizde de sıklıkla görülmektedir. Koroner arter hastalığı(KAH) kalbi besleyen koroner arterlerde ortaya çıkan tıkanıklık sonucunda miyokartta iskemi oluşması ve iskemi sonucunda ortaya çıkan nekrozun yaygınlığına bağlı olarak gelişen komplikasyonlar olarak tanımlanmaktadır. Koroner arterlerin iç yüzeyi endotel hücreleriyle kaplıdır. Endotelyum selektif geçirgenlik, kan pıhtılaşması, immün hücrelerin vücudun spesifik bölgelerine sevk edilmesi gibi birçok fizyolojik işlergeyi düzenlemektedir. Endotel hücre disfonksiyonu ateroskleroz oluşumunda merkezi rol oynamaktadır. Çinko parmak motif transkripsiyon faktörleri ailesi üyelerinden olan Kruppel benzeri faktör 2'nin endotel biyolojisinde; adezyonu, trombotik fonksiyonu, proliferasyonu, migrasyonu, anjiyogenezi, vazoreaktiviteyi ve vasküler tonusu düzenleme gibi önemli fonksiyonlarının olduğu son yıllarda yapılan araştırmalarda ortaya konulmuştur.Çalışmamızda koroner arter hastalıklarında Kruppel benzeri faktör 2 C1239A varyasyonlarının olası rolünün ortaya çıkarılması amaçlanmıştır.Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Sağlık, Araştırma ve Uygulama Merkezi Kardiyoloji Anabilim Dalı Polikliniğinde koroner anjiografi yapılan 191 birey çalışmaya dahil edilmiştir. Koroner arterlerinin herhangi birinde %70 ve üzeri darlık tespit edilen 92 birey KAH grubunu, darlık tespit edilmeyen 99 birey ise kontrol grubunu oluşturmuştur.Serum lipit profilleri ve açlık kan şekeri düzeyleri enzimatik kolorimetrik, KLF2 düzeyleri sandviç enzim bağlı immünoassay yöntemiyle belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Cardiovascular diseases, which are the main cause of death worldwide, are also seen in our country. Coronary artery disease (CAD) is defined as the complications of myocardial ischemia as a result of occlusion of the coronary arteries supplying the heart and the extent of necrosis as a result of ischemia. The inner surface of the coronary arteries is covered with endothelial cells. The endothelium regulates many physiological functions such as selective permeability, blood clotting, delivery of immune cells to specific areas of the body. Endothelial cell dysfunction plays a central role in the formation of atherosclerosis. Kruppel-like factor 2, which is a member of the family of zinc finger motif transcription factors, has been shown to have important functions in the endothelial biology in recent years, such as regulation of adhesion, thrombotic function, proliferation, migration, angiogenesis, vasoreactivity and vascular tone. In this study, we aimed to reveal the possible role of Kruppel-like factor 2 C1239A variations in coronary artery disease.191 individuals who underwent coronary angiography at Mersin University Faculty of Medicine, Department of Cardiology, Health, Research and Application Center were included in the study.92 patients with stenosis of 70% or more in any of the coronary arteries constituted the CAD group and 99 subjects without stenosis were the control group. Serum lipid profiles and fasting blood glucose levels were determined by enzymatic colorimetric method and KLF2 levels were determined by sandwich enzyme bound immunoassay.