Koroner arter hastalıklarında kardiak rehabilitasyonunun etkileri
  1. Tez No: 49685
  2. Yazar: DİLEK GÜRPINAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FİKRET DURUSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Spor, Thoracic and Cardiovascular Surgery, Sports
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 34
Özet
ÖZET Bu çalışmayı myokard infarktüsü geçiren, yaş dağılımı 34-75 arasında olan 20 erkek hastada gerçekleştirdik. Hastaların onuna kardiak rehabilitasyon programını uyguladık. Program bittiğinde rehabilitasyon grubuyla kontrol grubunu bazı parametreler açısından karşılaştırdık. Bu parametreler total kolesterol, trigliserid, LDL- kolesterol, HDL-kolesterol, vucüt yağ oranı, kardiak ejeksiyon fraksiyonu, VO2 max değerleriydi. Total kolesterol açısından her iki grupta da düşüş olduğu gözlendi. Rehabilitasyon grubunda bu düşüşün çok daha fazla olduğu ve istatistiksel olarak anlam taşıdığı saptandı (p0.05). HDL-kolesterol değerlerini kıyasladığımızda rehabilitasyon grubunda arttığını, kontrol grubunda ise azaldığını gördük. Kontrol grubunda HDL-kolesterol değerlerinde meydana gelen bu düşüş istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p0.05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY The patients in this experiment were 20 men who had myocardial infarction. They were between 34 and 75 years old. Ten of them had joined our cardiac rehabilitation programme. We compared some parameters of the experimental group to the control group after the rehabilitation programme had finished. These parameters were total blood cholesterol, triglycerides, LDL-cholesterol, HDL-cholesterol, body fatness ratio, cardiac ejection fraction and V02 max levels. Total cholesterol levels had decreased in the two groups. The decline was more in the rehabilitation group and it was statistically significant (p0.05). The values of the body fatness ratio of the patients were such that the body fatness in the experiment group had decreased in a larger amount after the completion of the rehabilitation programme (p0.05). The capacity of the maximal oxygen uptake (V02 max) of the patients in the rehabilitation group had increased in a larger amount and this increase was significant (p0.05). 29