Tasarruf ve büyüme ilişkisi: Çin ve Türkiye karşılaştırmalı analizi
Savings and growth relationship: Comparative analysis of China and Turkey
- Tez No: 609834
- Danışmanlar: PROF. DR. NEJLA AKLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Ekonomilerde yurtiçi tasarruflar, özellikle az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin, dış kaynaklara bağımlılığını azaltarak, ülkeyi büyük bir borç yükünden kurtaran ve yatırımlarının finansmanını sağlayabileceği en önemli kaynaktır. Dış kaynaklara ihtiyaç duymadan, yurtiçi tasarruflar ile yatırım yapmayı başaran ülkeler, dış etmenlerden daha az etkileneceği için, daha istikrarlı ve sürdürülebilir bir ekonomik büyüme sağlayabilecektir. Fakat Türkiye Ekonomisi'nde, 2000 yılından sonra artmaya başlamış olan tasarruf sorunu, günümüzde hala devam etmektedir. Bu tasarruf açığı, ülkenin dış kaynaklara bağımlılığını ve borçlanma oranını arttırmaktadır. Bu nedenle de Türkiye'de sürdürülebilir bir ekonomik büyüme oranı sağlanamamaktadır. Dünya'da ise tasarruf oranları açısından en önde gelen ülke olan Çin'in, bu tasarruf oranlarına ulaşmasındaki sebepler ve bu tasarrufları istikrarlı bir ekonomik büyümeye nasıl çevirdiklerini araştırmak gerekmektedir. Bu çalışmada, öncelikle tasarruf kavramı, tasarrufların ekonomideki önemi ve tasarrufların ekonomik büyüme üzerindeki etkilerinin iktisat literatüründe ki yeri ve farklı düşünce ekollerinde tasarrufların ekonomik büyüme üzerindeki etkileri incelenecektir. İkinci bölümde, Çin Ekonomisi'nin, özellikle 1980 yılı sonrasında yaşamış olduğu reform süreci ve bu reformların tasarruflar üzerinde yarattığı olumlu ve olumsuz etkiler araştırılacaktır. Üçüncü bölümde, Türkiye Ekonomisi'nin yıllar içerisinde yaşamış olduğu tasarruf sorunu ve bu sorunu çözmek adına uygulamış olduğu politikalar incelenecektir. Son bölümde de, Çin'de uygulanan politikalardan yola çıkarak, Türkiye'nin tasarruf sorununun çözümlenmesi ve sürdürülebilir büyüme için kaynak yaratılmasının sağlanması için farklı politika önerilerinde bulunulacaktır.
Özet (Çeviri)
Domestic savings in economies are the most important resource that underdeveloped and developing countries can reduce their dependence on external resources and save the country from a huge debt burden and finance their investments. Countries that have managed to invest with domestic savings without the need for external resources will be able to achieve more stable and sustainable economic growth as they will be less affected by external factors. But Turkey's savings problem, started to increase after 2000 and still continues today. This saving deficit will increase the dependency on external resources and widen the borrowing rate. Therefore, sustainable economic growth could not be achieved in Turkey. On the other hand, it is necessary to investigate the reasons why China, which is the leading country in terms of saving rates in the world, achieves these savings rates and how they turn these savings into stable economic growth. In this study, first of all, the concept of saving, the importance of savings in the economy and the place of the effects of savings on economic growth and the effects of savings on economic growth in different schools of thought will be examined. In the second part, the reform process of the Chinese economy, especially after 1980, and the positive and negative effects of these reforms on savings will be explored. In the third part, he lived in Turkey for many years of trouble-saving economy and the policies it has implemented in order to solve these problems will be examined. In the last section, starting from the policies applied in China, to solve the saving problem in Turkey and to ensure the creation of resources for sustainable growth in Turkey will be made in different policy proposals.