Akut gastroenterite bağlı dehidratasyonda asit-baz dengesi, serum elektrolitleri ve tedavi sonuçlarının değerlendirilmesi
- Tez No: 60984
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
c, x 1985-1986 yılı Mayıs-^ylül ayları arasında Atatürk Üniver- sittsi xıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniğinde yaşları»20 gün 2 yaş arasında değişen 30'u kız,40'ı ^rkek toplam 70 akut gastroentsrit ve dehidratasyonlu çocukta v« benzer yaş grubundan 10'u kız,15'i erkek 25 sağlıklı çocukta çalışma yapıl¬ dı.Kontrol grubunda geldiğinde l defa,akut gastroenterit-dehid- ratasyonlu vak'alarda geldiğinde,24 ve 48 saat sonra olmak üz^re 3 d fa jrleym jj-otometri yöntemi ile s^rum la“*”,K“*”ölçümleri,glukoz oksidaz metoduyla colorimetrik olarak serum glikoz tayini ve în- ternational Instrumantation Laboratory firması tarafından imal edilmiş olan II*-213 kan gazları analizatörü ile,kan pH ve asit- baz parametrelerine bakıldı. Akut gastroenterit-deMdratasyon tedavisi sadece ORS'ı,I.V. mayi ve 24 saat sonra ÖRS'ı,IV.mayi ve hemen ÖRS»r verilerek yapıldı» Sonuçları literatür bilgileri ile karşılaştırıldı.Hafif ve orta derecede dehidratasyonu olan akut gastroenteritli çocukla¬ rın tedavisinde ORS'nın kullanımının ekonomik ve pratik bir metod olduğu kanaatine varıldı. tk.^rroV V^VC.VOA^M j>^ \
Özet (Çeviri)
0?his study includid ?0 childran with gastroentaritis and dehydratation and 25 h@althy ohildıcen, who we)?@ admitfctd to th© D tp örtmen, t of padiatcics of Atatürk» s uni-ve re i fcy Medical sch.oâl between May 1985 and sep 1986, with ağ© ranging from 20 days to 2 years and 40 males and 30 females in patient group, and 15 males and 10 females in controls. önce in tha confcrol group and three tim©s (at th© tim© af ad^mittion, 24 th and 48 th ho-urs) in th@ patiens, serum sodium and potassiam by flama photomittr, glucos© levels by glıacosa-- oxydase method and blood gasts by blood gas analyzer were defermined. Aout© gastroent©ritis plus dehydration traatment was pormormad by administration of only ORS»I«Y« fluid plus ÖRS af ter 24 ti, and ı,Y. fluid plus immtdiately ÖRS» The results obtained were compared with those of previous studies, »ph-us, it was concl-uded that in the treatmont of ohildren with acut© gastroenteritis, who hav© slight to mild dehiydration, ÖRS administration is ©conomic and practica method, ^\-,Çx-o\ VA^oaVj