Rotavirus gastroenteritli hastalarda elektrolit imbalansı ve kan gazı parametrelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of electrolyte impalance and blood gas parameters in patients with rotavirus gastroenterit
- Tez No: 740959
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALAADDİN YORULMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Amaç: Çalışmamızda, Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı'na ve Çocuk Acil Polikliniğine akut gastroenterit nedeniyle başvuran 0-18 yaş arası çocuklarda , RV (+) GE ve RV (-) GE tespit edilen hastaların retrospektif olarak elektolit imbalansı ve kan gazı bozukluklarının(metabolik asidoz) cinsiyete, yaş gruplarına, gözlem takip yerine, hastanede yatış sürelerine göre karşılaştırılması planlandı. Gereç Ve Yöntem: Çalışmaya dışkı tetkiki alınmayan hastalar, kan gazı ve elektrolit tetkikleri eksik olan hastalar, kronik ishali olan hastalar, adenovirus antijeni saptanan hastalar dâhil edilmemiştir. Çalışmaya alınan hastaların dosya kayıtları geriye dönük olarak değerlendirildi. Çalışmaya alınan akut gastroenteritli hastalar öncelikle rotavirus pozitif ve negatif olmak üzere 2 gruba ayrılmış. Çalışmaya toplamda 242 hasta alınmış olup 162 hasta rotavirus antijeni pozitif, 80 hasta ise rotavirus antijeni negatif olarak kaydedildi. Bulgular: AGE saptanan hastaların 148'i (%61,2) erkek ve 94'ü (%38,8) kız idi. Hastaların yaş ortalaması 46,21±50,28 ay olup ortanca değeri 24 ay (min-mak: 1-215 ay) idi. AGE enfeksiyonu tüm yıl boyunca görülmekle birlikte Haziran ayında pik yaptığı tespit edildi. Çalışmaya katılan akut gastroenteritli hastaların ishal süresi ortalama 2,82±1,88 (1-15) gün idi. Hafif-orta ve ağır düzeyde dehidratasyon saptanan AGE'li 242 hastanın 158'i (%65,3) acil gözlemde izlenirken, 80'i (%33,1) serviste, 4'ü (%1,7) ise çocuk yoğun bakım ünitesine yatırılarak izlendi. Acil gözlemde izlenen hastaların ortalama yatış süresi 1,16±0,41 gün, serviste takip edilen hastaların ortalama yatış süresi 6,21±5,58 gün, yoğun bakım ünitesinde takip edilen hastaların ortalama yatış süresi 7,75±3,59 gün olarak saptandı. Hastaların labarotuvar verilerinde Hgb miktarı ortanca değeri 11,6 (7,3-15,9 gr/dl) olarak saptandı. Hastaların ortalama sodyum, kreatinin ve AST değerlerinin yaş gruplarına göre karşılaştırmasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilmiş olup diğer biyokimya parametrelerinde(Potasyum, Klor, Magnesyum, Fosfor, Kalsiyum, Üre, ALT) yaş gruplarına göre anlamlı bir fark saptanmadı. AGE nedeniyle başvuran hastalar cinsiyete göre kan gazı parametreleri incelendiğinde tüm parametrelerde istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı. Hastaların ortalama pH ve laktat değerleri yaş grupları arasında karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilmemiş olup parsiyel CO2, parsiyel O2 basıncı, HCO3, base eksisi değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptandı. RV(+) GE'li hastaların ve RV(-) GE'li hastaların hemogram parametrelerinden karşılaştırmasında WBC, MLS, MNS, PLT, PDW, PCT değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamış olup Hgb, Htc, MCV değeri için istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptandı. RV (-) GE başvuru grubu için Hgb ortalama değeri 12,67 ± 1,84 gr/dl ve RV (+) GE başvuru grubu için 12 ± 1,61gr/dl olarak saptandı. RV (+) GE'li hastaların ve RV (-) GE hastaların biyokimyasal parametrelerinin değerlendirilmesinde potasyum, kalsiyum, kreatin, ALT, AST, albümin parametrelerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmış olup diğer biyokimyasal parametrelerde anlamlı bir fark saptanmadı. RV (-) GE ve RV (+) GE gruplarına ilişkin kan gazı incelemesinde pH, HCO3, base eksisi değerleri arasında istatistiksel açıdan fark saptanmış olup diğer parametrelerde istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı. AGE nedeni ile çalışmaya alınan hastaların 158'iacil gözlemde takip edilmiş olup 84 hastanın servise yatışı yapıldı. Acil gözlem ve servis takibine göre hastaların hemogram parametrelerinin değerlendirilmesinde WBC, MLS, HGB, HTC, PLT parametrelerinde anlamlı bir fark tespit edilmiş olup diğer parametrelerde anlamlı bir fark tespit edilmedi. Hastaların biyokimyasal parametrelerinden klor, kalsiyum, albümin, ALT parametrelerinde anlamlı bir fark saptanmış olup diğer parametrelerde anlamlı bir fark saptanmadı. Kan gazı parametrelerinde ise istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı. Sonuç: AGE'in en önemli komplikasyonlarından biri sıvı kaybına bağlı olarak gelişen dehidratasyondur. Dehidratasyon derecesine göre çocuk hastalarda ciddi elektrolit bozukluğu ve metabolik asidoz görülebilmektedir. Rotavirus pozitif gastroenteritli hastalarda ishal ve kusma sayısı diğer gastroenteritlere göre daha fazla olması nedeni ile bu hastalarda elektrolit imbalansı ve metabolik asidoz ile daha sık karşılaşabilmekteyiz. Çalışmamızdada RV (+) GE'li hastalarda hipopotosemi RV (-) GE'li hastalara göre anlamlı fark saptandı. Hastaların yaş gruplarına göre sıvı kaybı daha fazla olmakla birlikte çalışmamızda HCO3 ve base eksisi istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptandı. Oral ve ıv sıvı desteği AGE'li hastalarda gelişebilecek komplikasyonları önlemek için önem verilmelidir. İshal olgularında gayta antijen ve elektrolit değerleri ve kan gazı bakılması gelişebilecek komplikasyonları önlemek amaçlı erken teşhis ve tedavi ile hastanede yatış süresini kısaltacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, the electrolyte imbalance of the patients with RV (+) GE and RV (-) GE in children aged 0-18 years who applied to Selçuk University Faculty of Medicine, Department of Pediatrics and Pediatric Emergency Outpatient Clinic due to acute gastroenteritis, was retrospectively evaluated. and blood gas disorders (metabolic acidosis) were planned to be compared according to gender, age groups, observation and follow-up, and length of hospital stay. Materials and Methods: Patients who did not have stool examination, patients with deficient blood gas and electrolyte tests, patients with chronic diarrhea, and patients with adenovirus antigen were not included in the study. File records of the patients included in the study were evaluated retrospectively. Patients with acute gastroenteritis included in the study were first divided into 2 groups as rotavirus positive and negative . A total of 242 patients were included in the study, and 162 patients were recorded as rotavirus antigen positive and 80 patients as rotavirus antigen negative. Results: Of the patients with AGE, 148 (61.2%) were male and 94 (38.8%) were female. The mean age of the patients was 46.21±50.28 months, and the median value was 24 months (min-max: 1-215 months). Although AGE infection is observed throughout the year, it was detected that it peaked in June. The mean duration of diarrhea in patients with acute gastroenteritis who participated in the study was 2.82±1.88 (1-15) days. While 158 (65.3%) of 242 patients with AGE who were found to have mild-moderate and severe dehydration were followed in the emergency observation, 80 (33.1%) were in the service and 4 (1.7%) were in the pediatric intensive care unit. was followed up in the unit. The mean hospitalization time of the patients followed up in the emergency observation was 1.16±0.41 days, the mean hospitalization time of the patients followed in the ward was 6.21±5.58 days, and the mean hospitalization time of the patients followed in the intensive care unit was 7.75±3.59 days. detected. The median value of Hgb amount in the laboratory data of the patients was determined as 11.6 (7.3-15.9 g/dl). A statistically significant difference was found in the comparison of the mean sodium, creatinine and AST values of the patients according to age groups, and no significant difference was found in other biochemistry parameters (Potassium, Chlorine, Magnesium, Phosphorus, Calcium, Urea, ALT) according to age groups. When the blood gas parameters of the patients presenting with AGE were examined according to gender, no statistically significant difference was found in all parameters. When the mean pH and lactate values of the patients were compared between the age groups, no statistically significant difference was found, and a statistically significant difference was found in the partial CO2, partial O2 pressure, HCO3, base minus values. In the comparison of hemogram parameters of patients with RV(+) GE and patients with RV(-) GE, no statistically significant difference was found in WBC, MLS, MNS, PLT, PDW, PCT values. difference detected. The mean Hgb value for the RV (-) GE referral group was 12.67 ± 1.84 g/dl and 12 ± 1.61 gr/dl for the RV (+) GE referral group. In the evaluation of the biochemical parameters of patients with RV (+) GE and patients with RV (-) GE, a statistically significant difference was found in potassium, calcium, creatine, ALT, AST, albumin parameters, but no significant difference was found in other biochemical parameters. In the blood gas analysis of the RV (-) GE and RV (+) GE groups, a statistically significant difference was found between pH, HCO3, base minus values, but no statistically significant difference was found in other parameters. 158 of the patients included in the study due to AGE were followed up in emergency observation, and 84 patients were admitted to the service. In the evaluation of hemogram parameters of patients according to emergency observation and service follow-up, a significant difference was found in WBC, MLS, HGB, HTC, PLT parameters, but no significant difference was detected in other parameters. A significant difference was found in the chlorine, calcium, albumin, and ALT parameters of the patients' biochemical parameters, but no significant difference was found in other parameters. There was no statistically significant difference in blood gas parameters. Conclusion: One of the most important complications of AGE is dehydration due to fluid loss. Depending on the degree of dehydration, severe electrolyte disturbance and metabolic acidosis can be seen in pediatric patients. Since the number of diarrhea and vomiting is higher in patients with rotavirus-positive gastroenteritis than in other gastroenteritis , we may encounter electrolyte imbalance and metabolic acidosis more frequently in these patients . In our study, a significant difference was found in patients with RV (+) GE compared to patients with hypopotosemia RV (-) GE. Although the fluid loss was higher than the age groups of the patients, a statistically significant difference was found in HCO3 and base minus in our study. Oral and IV fluid support should be given importance to prevent complications that may develop in patients with AGE. We think that stool antigen and electrolyte values and blood gas analysis in diarrhea cases will shorten the hospitalization period with early diagnosis and treatment to prevent complications that may develop.