Anti-VEGF tedavisine dirençli diyabetik makula ödeminde intravitreal deksametazon implant sonrası optik koherens tomografi anjiyografi (okt-a) ile makular vasküler dansite ve foveal avasküler zon değişikliklerinin değerlendirilmesi
Anti-VEGF tedavisine dirençli diyabetik makula ödeminde intravitreal deksametazon implant sonrası Optik Koherens Tomografi Anjiyografi (OKT-A) ile makular vasküler dansite ve foveal avasküler zon değişikliklerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 609937
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF AKAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Anti-VEGF tedavisine dirençli DMÖ hastalarında deksametazon implant tedavi öncesi ve sonrasındaki; EIDGK, santral retina kalınlığı (SRK), koroid kalınlığı, foveal avasküler zon (FAZ) genişliği ve vasküler dansite değişikliklerinin analiz edilmesi ve özellikle OKT-A kullanımının takip ve tedavi yanıtının gözlemlenmesindeki faydasının değerlendirilmesi. Gereç ve Yöntem: Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Retina biriminde, Eylül 2017 ile Haziran 2019 tarihleri arasında diyabetik retinopati tanısıyla takip edilen hastaların dosyaları retrospektif olarak incelendi. DMÖ nedeniyle en az 5 doz intravitreal Anti-VEGF (bevacizumab, ranibizumab veya aflibersept) tedavisi yapılmış ve bu tedaviye rağmen DMÖ' sü devam eden hastalar Anti-VEGF' e dirençli kabul edilerek ilk kez intravitreal deksametazon implant tedavisi uygulanmış olan 34 hastanın 34 gözü çalışmaya dahil edildi. Bulgular: Preop EIDGK ortalama 0,86±0,36 logMAR iken, postop 1.ay ve 3.ayda sırasıyla 0,70±0,35 logMAR ve 0,68±0,40 logMAR saptanarak EIDGK' de anlamlı artış saptandı (P0,05). OKT-A ile yapılan ölçümlerde; Preop yüzeyel pleksus FAZ alanı ortalama 0,350± 0,120 mm2 iken postop 1.ay ve 3.ayda ise sırasıyla 0,292± 0,132 mm2 ve 0,311± 0,153 mm2 idi. Yüzeyel pleksus FAZ alanında hem 1.ay hem de 3.ayda anlamlı azalma saptandı (P0,05). Preop yüzeyel total vasküler dansite ortalama 39,1 iken, 1.ay ve 3.ayda sırasıyla 39,1 ve 39,4 saptandı. Derin retinal pleksus total vasküler dansitesi ise preop 43,2 iken, postop 1.ay ve 3.ayda sırasıyla 43,4 ve 43,6 olarak saptandı. Deksametazon implant sonrası 1.ay ve 3.ayda ortalama total vasküler dansitede hem yüzeyel hem de derin pleksusta anlamlı değişiklik saptanmadı (P>0,05). Sonuç: Anti-VEGF' e dirençli DMÖ hastalarında intravitreal deksametazon implant tedavi sonrasında FAZ alanında anlamlı daralma olduğu ancak vasküler dansitede anlamlı bir değişiklik olmadığı saptandı. Anti-VEGF' e dirençli DMÖ' de deksametazon tedavisinin güvenli, etkili ve uygulanabilir bir tedavi yöntemi olduğu, hastaların takiplerinde de OKT ile birlikte OKT-A' nın da kullanılmasının ek yararlar sağladığı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Evaluation of Macular Vascular Density and Foveal Avascular Zone Changes by Optic Coherence Tomography Angiography (OCT-A) After Intravitreal Dexamethasone Implant in Diabetic Macular Edema Resistant to Anti-VEGF Treatment Purpose: To analyze changes in BCVA , central retinal thickness (CRT), choroidal thickness, foveal avascular zone (FAZ) width and vascular density, and especially to evaluate the utility of OCT-A in monitoring and treatment response in anti-VEGF treatment resistant DME patients before and after Dexamethasone implant. Material and Method: Akdeniz University Faculty of Medicine Hospital, Department of Ophthalmology Retina Unit, between September 2017 and June 2019 diabetic retinopathy files were reviewed retrospectively. Thirty-four eyes of 34 patients who underwent intravitreal dexamethasone implantation for the first time after receiving at least 5 doses of intravitreal Anti-VEGF (bevacizumab, ranibizumab, or aflibersept) treatment for DME, and those who continued despite DME, were considered resistant to anti-VEGF was included. Results: The mean preoperative BCVA was 0.86 ± 0.36 logMAR, while the postoperative first month and third month were 0.70 ± 0.35 logMAR and 0.68 ± 0.40 logMAR, respectively (P 0.05). In measurements performed with OCT-A; The mean FAZ area of preoperative superficial plexus was 0.350 ± 0.120 mm2, whereas it was 0.292 ± 0.132 mm2 and 0.311 ± 0.153 mm2 in the first month and third month, respectively. There was a significant decrease in superficial plexus FAZ area in both first and third months (P 0.05). The mean of preoperative superficial total vascular density was 39.1, 39.1 at the first and 39.4 at the third month. Deep retinal plexus total vascular density was 43.2 preoperatively, 43.4 at the first and 43.6 at the third month postoperatively. There was no significant change in the mean total vascular density in both superfacial and deep plexus at first month and third Dmonths after dexamethasone implantation (P> 0.05). Conclusion: After intravitreal dexamethasone implant therapy in patients with anti-VEGF-resistant DME, there was a significant reduction in the FAZ area but no significant change in vascular density. It was found that dexamethasone treatment was an effective, reliable and feasible treatment method in anti-VEGF-resistant DME and the use of OCT together with OCT-A in the follow-up of patients provided additional benefit.