Yeni sosyal hareketler içinde kadın hareketlerinin Türkiye'ye yansımaları ve etkileri
In the new social movements reflections and the impacts of women's movement to Turkey
- Tez No: 609950
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BERKE DİLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
Dünya'da 1968 yılında yaşanan hareketlenmeler sebebiyle toplumsal hareketlerin eskiden yeniye doğru evrilmesi neticesinde ortaya çıkan yeni çok çeşitli yapılanmalar ve çok kültürlü kimlikler, global düzende meydana gelen toplumsal, bölgesel, ulusal ya da ulusötesi sorunlara farkındalık yaratmak ve tepkilerini göstermek üzere eyleme geçmişlerdir. Bu toplumsal örgütlenmeler belli bir gaye, düşünce ve sorun etrafında birleşerek, var olan sorunlu ilişkileri, yapıları, örgütleri veya problemli zeminleri değiştirmek, dönüştürmek ya da yeniden şekillendirmek için eylemlerde bulundular. Bu eylemleri incelerken gözlemlenen mevcut kanı bazı çözülemeyen problemlerdeki ortak noktanın kadınların eşit haklara sahip olamamasında ve toplumsal cinsiyet gibi sorunlarda düğümlendiği yönündeydi. Buradan hareketle ortaya konan tez çalışmasında Dünya'daki cinsiyet ayrımcılığı sorunsalının kökenlerini irdelemek ve eşitsizliğe maruz kalan kadınların toplumsal hareketlerdeki potansiyelini Dünya ve Türkiye ekseninde değerlendirerek, hareketlerin özellikle Türkiye'ye yansımaları ve etkilerini yeni toplumsal hareketler üzerinden ortaya koymak amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The new wide-ranging structures and multicultural identities that emerged as a result of the evolving social movements from the old to the new due to the movements in the world in 1968 have taken action to raise awareness and react to the social, regional, national or transnational problems occurring in the global order. These social organizations united around a certain goal, thought and problem and took action to change, transform or reshape existing problematic relations, structures, organizations or problematic grounds. The current opinion observed in the analysis of these actions was that the common point in some unsolved problems was that women could not have equal rights and that they were tied to problems such as gender. Hence forth the thesis is to examine the roots of gender discrimination problematic in the world of work and assessing the potential in the women's social movement faced with inequalities world and in Turkey axis movement is aimed specifically put forward through the new social movements, reflections and effects of Turkey.