Soğuk Savaş Dönemi'nde Türk muhafazakarlığının batı algısı
The western perception of Turkish conservativism during cold war
  1. Tez No: 609964
  2. Yazar: ESRA YENER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİZAM ÖNEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu tezin amacı, Türkiye'de popülaritesi yüksek olan, milliyetçilik, İslamcılık ideolojileriyle de yakın ilişkisi nedeniyle karmaşık bir düşünce olan Türk muhafazakârlığının, Soğuk Savaş Dönemi'ndeki Batı algısını incelemektir. Bunun için ilk bölümde, Batı muhafazakârlığının doğuşu, gelişimi ve özellikleriyle birlikte incelenmiştir. İkinci bölümde, Türk muhafazakârlığının özellikleri ve Osmanlı Devleti'nden erken Cumhuriyet Dönemi'ne kadar ki gelişimine bakılmıştır. Üçüncü bölümde, Soğuk Savaş Dönemi'nde Türk muhafazakâr düşün adamlarının (Peyami Safa, Cemil Meriç, Necip Fazıl, Nurettin Topçu) Batı algısı incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise, bu dönemde siyasette aktif olarak yer alan, muhafazakâr Türk siyaset adamlarının (Adnan Menderes, Süleyman Demirel, Necmettin Erbakan, Alparslan Türkeş) görüşlerine başvurulmuştur. Batı'nın tekniğine karşı olumlu tavır alan Türk muhafazakârları, Batı'nın kültürüne karşı çıkmışlar; teknik alanda Batı'dan yararlanılmasını savunurlarken; kültür alanında Batı değerlerine karşı çıkmışlardır. Bununla birlikte Soğuk Savaş Dönemi'nde komünizm ve SSCB tehdidinin etkisiyle Batı ile siyasal ve askeri ittifaklara da genelde sıcak bakmışlardır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to analyze the Turkish Conservatism which is a popular ideology and has a complex structure because of its close connection with nationalism and Islamism. For that reason; the emergence of western conservatism have been analyzed with its evolution and specifications. In the second part of the thesis, the features of the Turkish conservativism and its improvement from Ottoman Empire to the Republic of Turkey has been studied. In the third part the Western perception of the Turkish conservative thinkers (Peyami Safa, Cemil Meriç, Necip Fazıl, Nurettin Topçu ) have been examined during the Cold War Era. In the fourth part the western perception of the Turkish conservative politicians (Adnan Menderes, Süleyman Demirel, Necmettin Erbakan and Alpaslan Türkeş) was revealed during the Cold War. The Turkish conservatives, who took a positive attitude towards the western technique, generally rejected the adaptation of the western culture and while advocating the use of Western values in the field of science, they opposed Western values in the field of culture. However, they had positive attitude to the political and military alliance wtih the West during the the Cold War Era because of the treat of the Soviet Union.