Soğuk Savaş döneminde Türkiye'de milliyetçi muhafazakârlığın devlet anlayışı
National conservatism's understanding of the state in Turkey in the Cold War Era
  1. Tez No: 905628
  2. Yazar: MEHMET PARLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YETİŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 412
Özet
Çalışmada, Türk sağını besleyen ana damarlardan biri olan milliyetçi muhafazakâr ideolojinin devlete bakışı incelenmektedir. Milliyetçi muhafazakâr ideolojiye mensup Mümtaz Turhan, Erol Güngör ve İbrahim Kafesoğlu gibi düşünürler üzerinden yapılan bir okuma ile bu ideolojinin“devlet tasavvuru”nun bütüncül bir şekilde ortaya konması çalışmanın temel amacını oluşturur. Söz konusu devlet tasavvuru incelenmeden önce, Türkiye'de milliyetçi muhafazakâr ideolojinin hangi siyasal-tarihsel vasatta doğduğu ve geliştiği ile bu ideolojinin temel nitelik ve dinamiklerinin açıklanması önem arz eder. Milliyetçi ve muhafazakâr ideolojilerin bir eklemlenmesi olarak ortaya çıkan Türk milliyetçi muhafazakârlığı, varlığını bir ölçüde Kemalizme borçludur. Kemalizmin“ulus- inşa”projesi ile“laiklik”anlayışı, Türkiye'de muhafazakâr ideolojinin doğmasında büyük rol oynar. Muhafazakârlığın bir türev ideolojisi olan milliyetçi muhafazakârlık da, işte bu tarihsel zeminde yeşerir. Bununla birlikte, milliyetçi muhafazakârlık, içerik bakımından eleştirdiği Kemalizmin“yöntemsel”açıdan takipçisi olur. Bu bağlamda, Kemalizmin toplum tasavvurundaki“sosyal mühendislikçi”ve“voluntarist”eğilimlere, milliyetçi muhafazakârlıkta da rastlanır. Milliyetçi muhafazakârlığın gelişiminde rol oynayan temel dış dinamik ise, Soğuk Savaş döneminde“hür dünya”bloğunda oluşan“komünizm karşıtlığı”olur. Soğuk Savaş yıllarında milliyetçi muhafazakârlığın gelişim süreci ise“Doğu-Batı Sentezi”nden“Türk-İslâm Sentezi”ne evrilen bir ideolojik serencam izler. Milliyetçi muhafazakârlığın devlet tasavvuru, iki temel başlık altında ele alınabilir: Devletin niteliği ve devletin işlevi. Devletin niteliği başlığı, Türkiye'de milliyetçi muhafazakâr ideolojinin devleti nasıl algıladığı ile ilgilidir. Milliyetçi muhafazakâr yaklaşım devleti, aşkın, paternalist bir karakterde görür; bu devlet, aynı zamanda hikmet-i hükümet mekanizmalarıyla mücehhez bir siyasal aygıtı ifade eder. Milliyetçi muhafazakârlığın söz konusu devlet algısının çözümlenmesinde, devlet/sivil toplum dikotomisi üzerinden Osmanlı'dan Cumhuriyet Türkiyesi'ne kalan tarihi mirasın yorumlanması uygun bir teorik temel sağlar. Ayrıca, Carl Schmitt'in devlet üzerine geliştirdiği yaklaşım da milliyetçi muhafazakâr muhayyiledeki devletin tahlili noktasında zengin bir kuramsal çerçeve sunar. Devletin işlevi başlığı, Türkiye'de milliyetçi muhafazakârlığın devlete nasıl roller yüklediği sorusuna cevap arar. Bu çerçevede, milliyetçi muhafazakâr entelijansiyanın“kültür”,“ekonomi”ve“demokrasi”alanlarında devlete nasıl politik roller biçtiği hususu, devletin işlevi bölümünün ana temasını oluşturur. Her üç alanı da ortak bir kesişim kümesinde buluşturan temel dinamik ise milliyetçi muhafazakârlığın“devlet-merkezci”siyasal perspektifidir. Bir başka anlatımla, milliyetçi muhafazakârlık için söz konusu alanlar devlet karşısında birer“bağımlı değişkenler”olup“devlet”den bu alanlara giden bir okuma yapılması tercih edilir. Çalışmada, Türkiye'de milliyetçi muhafazakârlığın“kültür”,“ekonomi”ve“demokrasi”alanlarına ilişkin görüşlerinin incelenmesi suretiyle, bir bakıma bu ideolojinin“ideal devlet”i ortaya konmaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Milliyetçi Muhafazakârlık, Muhafazakârlık, Kemalizm, Ulus- Devlet, Soğuk Savaş, Türk-İslâm Sentezi, Aydınlar Ocağı.
Özet (Çeviri)
In this study, the view of the state by the nationalist conservative ideology, which is one of the main veins feeding the Turkish Right, is examined. The main purpose of the study is to reveal the“state vision”of this ideology in a holistic way, through a reading of thinkers of nationalist conservative ideology, such as Mümtaz Turhan, Erol Güngör and İbrahim Kafesoğlu. Before examining the state vision in question, it is important to explain the political-historical medium in which the nationalist conservative ideology was born and developed in Türkiye and the basic characteristics and dynamics of this ideology. Turkish nationalist conservatism, which emerged as an articulation of nationalist and conservative ideologies, owes its existence to Kemalism to some extent. Kemalism's“nation- building”project and its understanding of“secularism”play a major role in the emergence of conservative ideology in Türkiye. Nationalist conservatism, which is a derivative ideology of conservatism, also flourishes on this historical ground. However, nationalist conservatism becomes a“methodological follower”of Kemalism, which it criticizes in terms of content. In this sense,“social engineering”and“voluntarist”tendencies in Kemalism's conception of society appear in the nationalist conservative intelligentsia. The main external dynamic that played a role in the development of nationalist conservatism is the“anti-communism”that emerged in the“free world”bloc during the Cold War period. The development process of nationalist conservatism during the Cold War years, on the other hand, follows an ideological outcome that evolved from the“East-West Synthesis”to the“Turkish-Islamic Synthesis”. Nationalist conservatism's conception of the state can be handled under two main headlines: The nature of the state and the function of state. The nature of the state is related to how the nationalist conservative ideology perceives the state in Türkiye. The nationalist conservative approach sees the state in a transcendent and paternalistic character; this state also refers to a political apparatus equipped with the mechanisms of the“wisdom/reasoning of state”(raison d'etat). In the analysis of the nationalist conservatism's perception of the state, the interpretation of the historical heritageof the Ottoman Empire inherited by the Republic of Türkiye, through the state/civil society dichotomy provides a suitable theoretical baseline. In addition, Carl Schmitt's approach to the state provides a rich theoretical framework for the analysis of the state in the nationalist conservative imagination. The function of the state seeks an answer to the question of what roles nationalist conservatism assigns to the state in Türkiye. In this framework, the issue of how the nationalist conservative intelligentsia assigns a political role to the state in basic areas such as“culture”,“economy”and“democracy”gives the main themes of the function of the state. The main dynamic that brings all three fields together in a common intersection is the“state- centred”political perspective of nationalist conservatism. In other words, for nationalist conservatism, the fields in question are“dependent variables”against the state, and it is preferable to make a reading from the state to these fields. In this study, by examining the views of nationalist conservatism on the fields of“culture”,“economy”and“democracy”in Türkiye, the“ideal state”of this ideology will be revealed. KEY WORDS: Nationalist Conservatism, Conservatism, Kemalism, Nation-State, Cold War, Turkish-Islamic Synthesis, The Aydınlar Ocağı Association.