Uluslararası derecelendirme kuruluşlarının kredi notu değerlendirmelerinin doğrudan yabancı sermaye yatırımları üzerindeki etkileri
The effects of credit rating assessments by international ratingagencies on foreign direct investment
  1. Tez No: 609974
  2. Yazar: ÖZGÜR DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM İNANÇLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Kredi derecelendirme, bir şirket ya da ülkenin ekonomik ve finansal yükümlülüklerini tam zamanında ve eksiksiz olarak yerine getirmesinin, finansal veriler doğrultusunda ölçülmesi ve tahmin edilmesidir. Kredi derecelendirme işleminin sonucunda şirket ya da ülkeye kredi notu verilerek, risk durumları tahmin edilmektedir. Doğrudan yabancı sermaye yatırımı, yatırımcının kendi ülkesinden farklı bir ülkede gerçekleştirdiği ve yönetiminde hakim olduğu, reel sektöre yapılan uzun vadeli yatırımdır. Doğrudan yabancı sermaye yatırımı yapabilmek için şirketler ya da ülkeler hakkında bilgi sahibi olmayı talep etmektedirler. Bu talebi kredi derecelendirme kuruluşlarının verdiği kredi notları sayesinde karşılamaktadırlar. Yabancı sermaye yatırımcıları harf ve rakamlarla ifade edilen kredi notlarını inceleyerek yatırım kararını belirlemektedir. Bu çalışmada kredi derecelendirme kuruluşlarının tanımı, özellikleri, yöntemleri, derecelendirmeyi etkileyen faktörler, derecelendirmenin yararları ve derecelendirmeye yöneltilen eleştiriler teorik olarak incelenmiştir. Moody's, S&P, Fitch ve JCR kredi derecelendirme kuruluşları detaylı olarak açıklanmıştır. Kredi notları ile doğrudan yabancı sermaye yatırımları arasındaki ilişki ile kredi notlarının doğrudan yabancı sermaye yatırımları üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Türkiye, Yunanistan, Portekiz, İspanya, İtalya ile BRICS (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika) ülkelerinin kredi notları ile bu ülkelere giren doğrudan yabancı sermaye yatırımları karşılaştırılmıştır. Kredi notlarının doğrudan yabancı sermaye yatırımlarını nasıl etkilediği ile ampirik olarak değerlendirilmiştir. Harf ve notlarla ifade edilen kredi notları daha anlaşılır olması amacıyla KÜDİ sistemine göre yüzlük numerik sisteme çevrilmiştir. KÜDİ puanlarıyla doğrudan yabancı sermaye yatırımları verileri kullanılarak Türkiye, Yunanistan, Portekiz, İspanya, İtalya ile BRICS (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika) ülkelerine Kónya Boostrap Panel Nedensellik Testi ile analiz yapılmıştır. Testin sonucuna göre Yunanistan, Portekiz, İspanya, İtalya, Brezilya, Hindistan ve Güney Afrika'ya verilen kredi notları doğrudan yabancı sermaye yatırımlarını etkilememektedir. Çin, Rusya ve Türkiye'ye verilen kredi notlarının ise doğrudan yabancı sermaye yatırımları üzerinde etkisi vardır.
Özet (Çeviri)
Credit rating is the measurement and estimation of a company or country's economic and financial obligations in a timely and complete manner in accordance with financial data. As a result of the credit rating process, the company or the country is given a credit rating and risk situations are estimated. Foreign direct investment is a long-term investment in the real sector which the investor realizes in a country different from its own and dominates the management. They want to be informed about companies or countries in order to invest directly in foreign capital. It meets this demand thanks to the credit ratings given by credit rating agencies. Foreign capital determines the investment decision by examining the credit ratings expressed in letters and numbers. In this study, the definition, characteristics, methods, factors affecting the rating, the benefits of the rating and the criticisms directed to the rating are examined theoretically. Moody's, S&P, Fitch and JCR credit rating agencies are explained in detail. The relationship between credit ratings and direct foreign capital investments and the effects of credit ratings on direct foreign capital investments were investigated. Turkey, Greece, Portugal, Spain, Italy and the BRICS (Brazil, Russia, India, China and South Africa) were compared directly to those countries with foreign investment that the country's credit ratings. Empirical evaluation of how credit ratings affect foreign direct investment . Credit notes, which are expressed in letters and notes, have been converted into hundred numerical system according to KÜDİ system for clarity. KÜDİ points score using data on foreign direct investment in Turkey, Greece, Portugal, Spain, Italy and the BRICS (Brazil, Russia, India, China and South Africa) countries analyzed by the Kónya Boostrap Panel Causality Test. According to the results of the test, credit ratings given to Greece, Portugal, Spain, Italy, Brazil, India and South Africa do not affect foreign direct investment. China, Russia, and Turkey issued credit notes has an impact on foreign direct investment.