Türkiye'de yetiştirilen farklı nane (Mentha spp.) türlerinden mentol üretiminin araştırılması
Investigation of menthol production from different mint (Mentha spp.) species grown in Turkey
  1. Tez No: 609975
  2. Yazar: CENK SUBUTAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK ÖZMEN, DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM METİN HASDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İşlemler ve Termodinamik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Mentol, rahatlatıcı, antiseptik özelliklere sahip olan nane yağının, en önemli bileşenlerindendir. Tıp, kozmetik ve gıda gibi birçok sektörde ve bu sektörlerin alt kollarında çokça kullanılan bir kimyasal bileşen olan mentol, çeşitli ekstraksiyon metotları ile doğrudan bitkiden veya sentetik olarak elde edilebilir. Çalışmada, Türkiye'de yaygın olarak üretilen bir tarım ürünü olan naneden mikrodalga ekstraksiyonu, su buharı destilasyonu gibi çeşitli yöntemlerle nane yağı elde edilmiştir. Sonraki aşamada ise yağın kalitatif ve kantitatif analizi yapılarak, farklı yöntemlerle elde edilen yağların kimyasal içeriklerindeki ve içerdikleri mentol miktarındaki farklar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Menthol is one of the most important components of mint oil which has relaxing, antiseptic properties. Menthol a chemical component that is widely used in many sectors such as medicine, cosmetics and food and in the branches of those sectors, can be obtained by artificial means or by various extraction and distillation methods. In this study, mint oil was obtained by various methods such as microwave extraction, distillation from the mint, an agricultural product produced in a wide range in Turkey. In the next stage, qualitative and quantitative analysis of the oil was carried out and the differences in the chemical contents of the oils obtained by different methods and the amount of mentol contained were compared and purification of the menthol from the oil was performed.