Juniperus oxycedrus L. (Katran ardıcı) olgunlaşmamış meyvelerinden somatik embriyogenesis ve bitki rejenerasyonu
Somatic embryogenesis and plant regeneration from immature fruits of Juniperus oxycedrus L. (Prickly Juniper)
- Tez No: 610006
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SEZGİN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tarım ve Yaşam Bilimleri Anablim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bu araştırmanın amacı, Juniperus oxycedrus L. (katran ardıcı) olgunlaşmamış meyvelerinden somatik embriyogenesis yoluyla, in vitro şartlarda yoğun ve klonal üretimdir. Somatik embriyogenesisi (SE) uyarmak amacıyla başlangıç aşamasında, Murashige ve Skoog (MS), Driver ve Kuniyuki Walnut (DKW) ve Woody Plant Medium (WPM) temel besin ortamlarına, sakkaroz (30 g/L), L-glutamin (500 mg/L), gelrite (2,1 g/L) ve 6 farklı bitki büyüme düzenleyici madde kombinasyonu [(1) BA (1 mg/L)+NAA (0,5 mg/L), (2) BA (1 mg/L)+IBA (0,1 mg/L), (3) KIN (2 mg/L)+NAA (0,5 mg/L), (4) KIN (2 mg/L)+IBA (0,1 mg/L), (5) BA (1 mg/L)+KIN (2 mg/L)+NAA (0,5 mg/L), (6) BA (1 mg/L)+KIN (2 mg/L)+IBA (0,1 mg/L)] kullanılmıştır. Petri kaplarına, J. oxycedrus L.'un olgunlaşmamış meyvelerinden elde edilen eksplantlar 5'er adet/Petri olacak şekilde dikilmiştir. Deneme toplam 180 adet petri kabı içerisinde 900 eksplant ile yürütülmüştür ve en az ikişer kez tekrarlanmıştır. Ancak, çalışmada hedeflenen J. oxycedrus L. eksplantlarından somatik embriyogenesis uyarımı sağlanamamıştır. Araştırmada elde edilen verilerden daha sonra yapılacak çalışmalara yol göstermesi amacıyla, meydana gelen kallusların oluşum interaksiyonları ve somatik embriyogenesisin oluşmama nedenleri incelenmiştir. Buna göre; temel besin ortamlarının kallus oluşumu üzerindeki etkisinde; % 82 ile WPM en iyi temel besin ortamı olduğu ve onu % 43 ile MS ve % 28 ile DKW besin ortamları izlemiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is intensive and clonal propagation of Juniperus oxycedrus L. (prickly juniper) in vitro by somatic embryogenesis from immature fruits. In the initial phase, to induce somatic embryogenesis (SE), sucrose (30 g/l), L-glutamine (500 mg/L), gelrite (2.1 g/L) and 6 different plant growth regulator combinations [(1) BA (1 mg/L)+NAA (0.5 mg/L), (2) BA (1 mg/L)+IBA (0.1 mg/L), (3) KIN (2 mg/L)+NAA (0.5 mg/L), (4) KIN (2 mg/L)+IBA (0.1 mg/L), (5) BA (1 mg/L)+KIN (2 mg/L)+NAA (0.5 mg/L), (6) BA (1 mg/L)+KIN (2 mg/L)+IBA (0.1 mg/L)] were added in the Murashige and Skoog (MS), Driver and Kuniyuki Walnut (DKW) and Woody Plant Medium (WPM) basal media. The explants obtained from the immature fruits of J. oxycedrus L. were planted in Petri dishes as 5 pieces/Petri dish. Experiments were conducted with a total of 900 explants in 180 Petri dishes and were repeated at least twice. However, somatic embryogenesis induction from the immature fruits of J. oxycedrus L., the objective of the study, was not achieved. In order to guide future studies from the data obtained in the study, the formation interactions of the calluses obtained, and the reasons for the absence of somatic embryogenesis were examined. According to this; the effect of basal media on callus formation; WPM was the best with 82%, followed by MS with 43% and DKW with 28%.