Mardin yöresinde 2004 - 2010 yılları arasında yapılan ağaçlandırma çalışmalarının değerlendirilmesi
Evaluation of forestation studies carried out between 2004-2010 in Mardin region
  1. Tez No: 318052
  2. Yazar: TUNCAY NARİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, Mardin yöresinde 2004-2010 yılları arasında yapılan ağaçlandırma çalışmalarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Mardin yöresinde toplam 25 adet sahada çalışma yapılmıştır. Bu sahalar genel (endüstriyel) ağaçlandırmalar (2), erozyon kontrol ağaçlandırmaları (12), rehabilitasyon ağaçlandırmaları (7) ve yeşil kuşak ağaçlandırmaları (4)'dır. Ağaçlandırma çalışmalarında 1+0 yaşında tüplü Toros sediri (Cedrus libani A. Rich), kızılçam (Pinus brutia Ten. var. brutia), eldarçamı (Pinus brutia subsp. elderica), halepçamı (Pinus halepensis Miller), fıstıkçamı (Pinus pinea L.), Akdeniz servisi (Cupressus sempenvirens L.), antepfıstığı (Pistacia vera L.), çıplak köklü mahlep (Prunus mahaleb L.) ve yalancı akasya (Robinia pseudoacacia L.) ve tohum ekimi şeklinde badem (Amygdalus communis L.), mazı meşesi (Quercus infectoria Olivier subsp. boissieri), ve İran palamut meşesi (Quercus brantii Lindley), türleri kullanılmıştır. Yapılan ağaçlandırma çalışmalarında antepfıstığı (Pistacia vera L.) ve badem (Amygdalus communis L.) fidanlarının yaşama yüzdelerinin diğer türlere oranla daha yüksek olduğu saptanmıştır. Yörede doğal olarak yetişen alıç (Crataegus orientalis Pall. ex Bieb. var. orientalis), çitlenbik (Celtis glabrata Steven ex Planchon), iğde (Eleagnus angustifolia var. orientalis), kapari (Capparis spinosa L. var. spinosa), karaçalı (Paliurus spina-christii Miller), katırtırnağı (Spartium junceum L.), menengiç (Pistacia terebinthus L. subsp. terebinthus), mazı meşesi (Quercus infectoria Olivier subsp. boissieri), İran palamut meşesi (Quercus brantii Lindley), badem (Amygdalus communis L.) ve katran ardıcı (Juniperus oxycedrus L. subsp. oxycedrus L.) gibi türler tespit edilmiştir. Yörede yapılan ağaçlandırma çalışmalarında doğal türlerin daha fazla kullanılması ve bu türlerin fidanlıkta tohumdan yetiştirilerek yöredeki ağaçlandırmalarda kullanılması uygun olacaktır. Bu doğal türler arasından ekonomik değeri yüksek olan kapari (Capparis spinosa L. var. spinosa), alıç (Crataegus orientalis Pall. ex Bieb. var. orientalis), menengiç (Pistacia terebinthus L.) ve badem (Amygdalus communis L.) gibi türlere uygun yerlerde ağırlık verilebilir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate forestation studies carried out in Mardin region between 2004-2010. Forestation studies were performed in 25 areas in Mardin. The studies were general forestations (2), erosion control forestations (12), rehabilation studies (7), and green belt plantations (4). 1+0 container seedlings of Taurus cedar (Cedrus libani A. Rich), Turkish red pine (Pinus brutia Ten. var. brutia), eldar pine (Pinus brutia subsp. elderica), Aleppo pine (Pinus halepensis Miller), Stone pine (Pinus pinea L.), cypres (Cupressus sempenvirens L.), pistachios (Pistacia vera L.), bare rooted seedlings of mahaleb (Prunus mahaleb L.) and acacia (Robinia pseudoacacia L.) and seed grown almonds (Amygdalus communis L.) and gall oak (Quercus infectoria Olivier subsp. boissieri) and persian oak (Quercus brantii Lindley) were used in the studies. Survival ratio was the highest in the forestations done by pistachios (Pistacia vera L.) and seed grown almonds (Amygdalus communis L.). There are many native woody species in the region including hawthron (Crataegus orientalis Pall. ex Bieb. var. orientalis), hackberry (Celtis glabrata Steven ex Planchon), angustifolia (Eleagnus angustifolia var. orientalis), capers (Capparis spinosa L. var. spinosa), gorse (Paliurus spina-christii Miller), broom (Spartium junceum L.), turpentine tree (Pistacia terebinthus L. subsp. terebinthus) gall oak (Quercus infectoria Olivier subsp. boissieri), persian oak (Quercus brantii Lindley), almonds (Amygdalus communis L.) and Juniper (Juniperus oxycedrus L. subsp. oxycedrus L.) Native woody species in the region can be propagated in the local nurseries and planted in Mardin and neighboring areas. Within native species, it will be convenient to use economically important capers (Capparis spinosa L. var. spinosa), hawthorn (Crataegus orientalis Pall. ex Bieb. var. orientalis), turpentine tree (Pistacia terebinthus L.) and almonds (Amygdalus communis L.) in the future plantations in the region.