Acil serviste akılcı kan transfüzyon istemi
Rational blood transfusion requests in the emergency department
- Tez No: 610022
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NALAN METİN AKSU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Son yıllarda acil servislerde (AS) yapılan kan transfüzyonu oranı ciddi anlamda artış göstermektedir. Bu çalışmada AS hastalarında kan transfüzyonu ihtiyacını belirleyen durumların tespit edilmesi ve gereksiz istem nedenlerinin araştırılması hedeflenmiştir. Çalışmaya 01.07.2018- 01.12.2018 tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesi Erişkin Acil Servisi'ne başvuran 18 yaş üstü, kan ürünü istemi yapılan hastalar dahil edildi. Çalışmaya alınan 213 hastanın klinik endikasyonları, istenilen kan ürünü türü, miktarı, transfüzyon sayıları, transfüzyon/istem oranı (TO) ve sonlanımları kaydedildi. Hastaların %60,6'sı erkek idi. Yaş ortalaması 58 bulundu. Hastaların %53,5'inde (n=114) kanama bulgusu saptandı. Klinik tanılar incelendiğinde; en sık olarak %23 (n=49) ile gastrointestinal sistem kanaması idi. Transfüzyon endikasyonlarında ise en sık %22,9 ile (n=70) semptomatik anemi bulundu. Toplamda 719 ünite eritrosit (ES), 445 ünite trombosit süspansiyonu, 309 ünite taze donmuş plazma (TDP), 2 ünite kriyopresipitat olmak üzere 1475 ünite kan ürünü istemi yapıldığı görüldü. Tüm kan ürünleri için TO %36,9; ES için %40,8, trombosit için %25,6, TDP için %44,3 olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
In recent years, the rate of blood transfusion performed in emergency departments (ED) has increased significantly. The aim of this study was to determine the conditions of blood transfusion in ED patients and to identify the causes of unnecessary requests for blood products. The patients older than 18 years old and ordered blood transfusion in Hacettepe University Adult Emergency Department between 01.07.2018 and 01.12.2018, were included in this study. Clinical indications, types and the amount of the blood products that were ordered, transfusion numbers, transfusion/request ratio (TO) and outcomes of 213 patients were recorded. Of our patients, 60.6% were male. The mean age was 58 years. Any kind of bleeding were detected in 53.5% (n = 114) of the patients. Gastrointestinal bleeding was the most commonly clinical diagnosed (n = 49, 23%). The most common indication was symptomatic anemia (n = 70, 22.9%). A total of 1475 units of blood products were requested, consisting 719 units of erythrocyte (ES), 445 units of platelet suspension, 309 units of fresh frozen plasma (FFP) and 2 units of cryoprecipitate. Overall TO ratio (i.e., for all blood products) was found to be 36.9%; 40.8% for ES, 25.6% for platelets and 44.3% for FFP.