Acil servise başvuran hipotansif hastalarda akıllı telefonlar ile ölçülen vital parametrelerin güvenilirliğinin arter kan gazı ve vital parametre monitörü ile karşılaştırılması
Comparison of the reliability of vital parameters which measured by smartphones with arterial blood gas and vital parameter monitor in hypotensive patients WHO admitted to the emergency department
- Tez No: 656080
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL TAYFUR, DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU GENÇ YAVUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İlk ve Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Acil serviste tansiyon, kalp hızı (HR) ve oksijen satürasyon (SaO2) değerlerinin hızlıca ölçülmesi ve değerlendirilmesi hastaların triyajı, tanısı ve takiplerinde önem arz etmektedir. İlerleyen teknolojiler sayesinde akıllı telefonlarla HR ve SaO2ölçümü yapılabilmektedir. Akıllı telefonların vital parametreleri ölçüm performasının referans cihazlarla eşdeğer olduğuna dair çalışmalar mevcuttur. Ancak bu cihazların hipotansif hastalardaki performansı hakkında elimizde bilgi bulunmamaktadır. Çalışmamızın amacı; hipotansif hastalarda akıllı telefon ile yapılan ölçümlerin diğer HR ve SaO2 ölçüm yöntemleriyle karşılaştırarak akıllı telefonların hipotansif hastalarda da vital parametre ölçümünde alternatif bir yöntem olup olmayacağının araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: 25.11.2019-25.01.2020 tarihleri arasında acil servis kliniğine herhangi bir sebeple başvurup yapılan muayene sonrası arter kan gazı (AKG) tetkiki alınması gereken 200 hipotansif hasta prospektif olarak incelendi. Hastaların SaO2 ve HR değerleri Samsung Galaxy S9 Plus model akıllı telefona entegre dahili fotopletismografi (PPG) cihazı ve yazılımı ile ölçüldü ve eş zamanlı olarak vital bulgu monitörü (VSM) ve AKG ölçümleriyle karşılaştırıldı. Yöntemler arasındaki uyumu değerlendirmek için Bland-Altman analizi kullanıldı.Çalışmada elde edilen veriler değerlendirilirken, istatistiksel analizler SPSS 23.0 paket programı ile yapılmıştır. 0,05'den küçük p değerleri istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi.. Bulgular: Çalışmadaki olguların %58,5'i kadın ve %41,5'i erkek olup tüm olguların yaş ortalaması 59,02±17,47 yıl olarak bulundu. Hastaların ortalama SKB ve DKB değerleri sırasıyla 80,68±6,03 ve 45,22±4,98 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Rapid measurement and evaluation of blood pressure, heart rate (HR) and oxygen saturation (SaO2) values are so important for the triage, diagnosis and follow-up of patients in the emergency department. There are studies showing that performance of vital parameters measurement of by smartphone are equivalent to reference device. However, we do not have information about the performance of these devices in hypotensive patients. This study aims to investigate whether this method will be an alternative method in measuring vital parameters in hypotensive patients by comparing the measurements made by smartphones with other HR and SaO2 measurements methods in patients with hypotension. Materials and Methods: 200 patients with hypotension who were admitted to emergency department also they needed to ABG examination for treatment were prospectively analyzed. The patients' SaO2 and HR values were measured with the internal photoplethysmography (PPG) device and software of the Samsung Galaxy S9 Plus model smartphone and simultaneously compared with the vital sign monitor (VSM) and ABG measurements. The Bland-Altman analysis was used to evaluate and visualize the agreement between the methods. The statistical analyzes were made with SPSS 23.0 program while evaluating the data obtained in the study. P values less than 0.05 were considered statistically significant. Results:The cases' female and the male ratio was 58.5% and 41.5% respectively, and the mean age of all cases was 59,02±17,47 years. The mean SBP and DBP values of the patients were calculated as 80,68±6,03 ve 45,22±4,98 , respectively.