Simetrik kripto-sistemlerin güvenlik analizi
Security of symmetric cryptosystems
- Tez No: 610038
- Danışmanlar: PROF. DR. URFAT NURIYEV, DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDEM ALKIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Matematik, Computer Engineering and Computer Science and Control, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Özet fonksiyonları, seçilen uzunluktaki bir girdiyi işleyerek, sabit uzunluklu eşsiz bir çıktıya ulaştıran kriptografik fonksiyonlardır. Özet fonksiyonlarının güvenlik sınırlarının belirlenmesi oldukça zordur. Bu tezde, simetrik kriptografinin bir elemanı olan özet fonksiyonlarının güvenliklerinin belirlenmesinde kullanılan yöntemler açıklanmıştır. Amerika Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü (NIST) tarafından 2018 yılında düzenlenen hafif-siklet kriptografi projesi kapsamında seçilen ve özet fonksiyonu içeren kriptografik sistemler incelenmiştir. Tezin ilk bölümünde simetrik kriptografi ve özet fonksiyonları hakkında bilgi verilmiştir. Simetrik kriptografide kullanılan matematiksel yapılar tanımlanmıştır. Sonraki bölümlerde, NIST hafif-siklet kriptografi projesinde seçilen ve özet fonksiyonu içeren sistemlerden yararlanarak, özet fonksiyonlarına yapılan genel ataklar araştırılarak, güvenlik tanımları ve kriptanaliz yöntemleri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Hash functions are cryptographic functions that process an arbitrary length input to a unique fixed length output. It is very difficult to determine the security limits of hash functions. In this thesis, the methods used to determine the security of hash functions, which are an element of symmetric cryptography, are explained. Cryptographic systems, which were selected by American Institute of Standards and Technology (NIST) in 2018 within the scope of lightweight cryptography project, were analyzed. In the first part of the thesis, information about symmetric cryptography and hash functions is given. Mathematical structures used in symmetric cryptography are defined. In the following sections, security definitions and cryptanalysis methods are given by investigating the general attacks on the hash functions by utilizing the systems containing the hash function selected in the NIST lightweight cryptography project.