An analysis of key generation efficiency of RSA cryptosystem in distributed environments
Dağıtık ortamlarda RSA kriptosisteminin anahtar oluşturma etkinliği analizi
- Tez No: 197771
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET KOLTUKSUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Adı-Soyadı: Gökhan ÇAĞRICIOkul: zmir Yüksek Teknoloji EnstitüsüAnabilim Dalı: Bilgisayar MühendisliğiProgramı: Bilgisayar Yazılımı (Yüksek Lisans)Tez Başlığı: Dağıtık Ortamlarda RSA Kriptosisteminin Anahtar OluşturmaEtkinliği AnaliziÖZETAğlar arasında ve de özellikle Internet üzerinde gerçekleşen veri iletişimininboyutları arttıkça bu bağlantıları güvenli bir hale getirme ihtiyacı da önemkazanmıştır. Simetrik ve asimertik kriptosystemler ise bu soruna tümleşik bir çözümsunmaktadırlar. Asimetrik kriptosistemler, anahtarların değişimi ile ilgili sorunlaramükemmel çözümler getirmesine karşın, veri iletişimi gerçekleşirken kullanılanşifreleme ve deşifreleme işlemleri için yavaş kalmaktadırlar. şte simetrikkriptosistemler de, bağlantı için kullanılacak anahtarın değişiminin tamamlanmasınıtakiben bu boşluğu mükemmel bir şekilde doldururlar.Paralelizm bir çok alan için sıcak bir araştırma konusu olup çözümleri uzunzaman dilimleri gerektiren problemler için kullanılmaktadır. Kriptografi debunlardan biridir ve asimetrik kriptosistemlerin daha hızlı çalıştırılması için paralelalgoritmaların kullanılabileceği farkına varılmış ve deneysel sonuçlar da gayet umutverici sonuçlar ortaya koymuştur.Bu tez, sıkça kullanılan bir açık anahtar kriptosistemi olan RSA'nınparalelizasyonu ile ilgilidir.
Özet (Çeviri)
Name: Gökhan ÇAĞRICISchool: zmir Institute of TechnologyDepartment: Computer EngineeringMajor: Computer Software (Master)Title of Thesis: An Analysis of Key Generation Efficiency of RSA Cryptosystemin Distributed EnvironmentsABSTRACTAs the size of the communication through networks and especially throughInternet grew, there became a huge need for securing these connections. Thesymmetric and asymmetric cryptosystems formed a good complementary approachfor providing this security. While the asymmetric cryptosystems were a perfectsolution for the distribution of the keys used by the communicating parties, they werevery slow for the actual encryption and decryption of the data flowing between them.Therefore, the symmetric cryptosystems perfectly filled this space and were used forthe encryption and decryption process once the session keys had been exchangedsecurely.Parallelism is a hot research topic area in many different fields and being usedto deal with problems whose solutions take a considerable amount of time.Cryptography is no exception and, computer scientists have discovered thatparallelism could certainly be used for making the algorithms for asymmetriccryptosystems go faster and the experimental results have shown a good promise sofar.This thesis is based on the parallelization of a famous public-key algorithm,namely RSA.