Yenidoğan yoğun bakım hemşirelerinde iş doyumu ve işe bağlılık düzeylerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 610051
- Danışmanlar: PROF. DR. HACER ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde (YYBÜ) çalışan hemşirelerde iş doyumunu ve etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla kesitsel bir araştırma olarak yapılmıştır. Araştırma örneklemini Mersin İli Çukurova Bölgesi'ndeki (Mersin, Adana, Hatay ve Osmaniye) Kamu Hastaneler Birliği'ne bağlı hastanelerinde ve üniversite hastanelerinde çalışan 151 YYBÜ hemşiresi oluşturmuştur. Veri toplamada Kişisel Bilgi Formu, Minnesota İş Doyum Ölçeği ve Utrecht İşe Bağlılık Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama araçları ile toplanan veriler, bilgisayar ortamında değerlendirilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde frekans, yüzde dağılımı, aritmetik ortalama, Varyans analizi (ANOVA), t testi ve Pearson Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Minnesota İş Doyum Ölçeğine göre çalışmamızda; genel doyum puanı 2.95±0.58 ve dışsal doyum puanı 2.68±0.53 bulunmuş olup iş doyumunun düşük olduğu, içsel doyum puanı ise 3.12±0.62 puan ile iş doyumunun yüksek olduğu bulunmuştur. Utrecht İşe Bağlılık Ölçeğine göre çalışmamızda; adanma puanı 17.83±3.28 ve bütünleşme puanı 18.41±4.04, zindelik puanı 18.17±4.34, toplam utrecht puanı 54.41±10.55 tespit edilmiş olup işe bağlılığın orta düzeyde olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a cross-sectional and descriptive study in order to determine job satisfaction and affecting factors in nurses working in the neonatal intensive care unit (NICU). The population and sample of the study consisted of NICU nurses in the central hospitals affiliated to the Public Hospitals Association and university hospitals in the Cukurova Region (Mersin, Adana, Hatay, and Osmaniye). The study sample consisted of 151 NICU nurses. Personal Information Form, Minnesota Job Satisfaction Scale, and Utrecht Job Commitment Scale were used for data collection. In this research, data collected by means of data collection tools were evaluated in computer environment. Frequency, percentage distribution, arithmetic mean, variance analysis (ANOVA), t-test, Pearson correlation analysis, and Cronbach Alpha coefficient were used to evaluate the data. According to Minnesota Job Satisfaction Scale; the overall satisfaction score was 2.95 ± 0.58 and the external satisfaction score was 2.68 ± 0.53; the job satisfaction was found to be low, whereas the internal satisfaction score was found to be high with 3.12 ± 0.62 points. In our study, according to Utrecht Commitment Scale; commitment score, integration score, vigor score, and total Utrecht score were found to be 17.83±3.28, 18.41±4.04, 18.17±4.34, 54.41±10.55 respectively. And job conmitment was determined to be at moderate level. In our study, the job satisfaction and commitment of nurses who are male, with working spouses, having a high income, having 40 hours or less weekly working hours, loving the job, satisfied with the wages, do not think to leave the job and do not find the job routine was determined to be high. As a result; It was found that nurses had a low level of job satisfaction and that their job satisfaction rates affected some of their introductory and professional characteristics. In line with these results; It is suggested that managers should show sensitivity to the job satisfaction, which is important in terms of individual and institutional aspects, and make new arrangements by taking remedial and improving measures.