Anamur (Mersin) ve yaylalarının florası
The flora of Anamur (Mersin) and its' plateaus
- Tez No: 610053
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN DİNÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışma, Anamur ve yaylaları (Kaş, Abanoz, Akpınar, Halkalı, Elbalak, Beşkuyu, Kırkkuyu, Gözlügöl, Kaşpazarı, Eğrice, Çamurlu) florasının belirlenmesi için yapılmıştır. Çalışma alanından 2015-2019 yılları arasında 2000 bitki örneği toplanmıştır.109 familya ve 390 cinse ait, 611 takson tespit edilmiştir. 109 familyanın 1 tanesi Lycopodiophyta, 5 tanesi Pteridophyta ve 103 tanesi Magnoliophyta bölümünde yer almaktadır. Magnoliophyta bölümüne dahil familyalardan 3 tanesi Pinophytina, 100 tanesi ise Magnoliophytina alt bölümüne aittir. Toplam 81 tür Türkiye için endemiktir. Endemizm oranı % 13,25'tir. Alanda belirlenen türlerden 331 takson Fitocoğrafik bölgesi belirlenemeyenler ve geniş yayılışlılar (% 54,17), 220 takson Akdeniz elementi (% 36,00) (91 takson Doğu Akdeniz elementi (%14,89), 2 takson Batı Akdeniz elementi (% 0,32)), 38 takson İran-Turan elementi (% 6,21), 22 takson Avrupa-Sibirya elementi (% 3,60)'dir. Araştırma alanında en fazla takson içeren familyalar: Asteraceae 54 takson (%8,83), Lamiaceae 47 takson (% 7,69), Fabaceae 42 takson (% 6,87), Brassicaceae 37 takson (% 6,05), Caryophyllaceae 27 takson (% 4,41), Boraginaceae 24 takson (% 3,92), Poaceae 20 takson (% 3,27), Orchidaceae 18 takson (% 2,94), Campanulaceae 18 takson (% 2,94), Rosaceae 16 takson (% 2,61), Ranunculaceae 16 takson (% 2,61) şeklinde sıralanmaktadır. En fazla takson içeren cinsler; Silene (10), Campanula (10), Astragalus (8), Orchis (7), Phlomis (7), Ophrys (6), Viola (6), Salvia (5), Geranium (5), Ornithogalum (5), Centaurea (5), Arabis (5), Allium (5)' dur.
Özet (Çeviri)
This research has been made to determine the flora of Anamur and its' plateaus (Kaş, Abanoz, Akpınar, Halkalı, Elbalak, Beşkuyu, Kırkkuyu, Gözlügöl, Kaşpazarı, Eğrice, Çamurlu). As a result of the examination of 2000 plants specimens were collected from the research area between 2015-2019, which 611 taxa belong to 109 families and 390 genera have been determined. One of 109 families is in the Lycopodiophyta division, 5 of them Pteridophyta and 103 of them are in the Magnoliophyta division. Three of the families included in the Magnoliophyta division belongs to Pinophytina, 100 of them are from Magnoliophytina subdivision. In the research area the number of endemic taxa is 81 (13.25 %). The phytogeographic region of plants in this area are represented as follows; widespread or unknown 331 taxa 54,17 %, Mediterranean 220 taxa 36,00 % (East Mediterranean 91 taxa 14,89 %, West Mediterranean 2 taxa 0,32 %), Irano-Turanian 38 taxa 6,21 %, Euro-Siberian 22 taxa 3,60 %. The most taxa from families of the research area are; Asteraceae 54 taxa (8,83 %), Lamiaceae 47 taxa (7,69 %), Fabaceae 42 taxa (6,87 %), Brassicaceae 37 taxa (6,05 %), Caryophyllaceae 27 taxa (4,41 %), Boraginaceae 24 taxa (3,92 %), Poaceae 20 taxa (3,27 %), Orchidaceae 18 taxa (2,94 %), Campanulaceae 18 taxa (2,94 %), Rosaceae 16 taxa (2,61 %), Ranunculaceae 16 taxa (2,61 %).The most taxa from genus of the research area are; Silene (10), Campanula (10), Astragalus (8), Orchis (7), Phlomis (7), Ophrys (6), Viola (6), Salvia (5), Geranium (5), Ornithogalum (5), Centaurea (5), Arabis (5), Allium (5).