Cam/polipropilen hibrid iplikli örme kumaş kompozitlerin mekanik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of mechanical properties of glass / polypropylene hybrid yarn knitted fabric composites
  1. Tez No: 610091
  2. Yazar: EMİNE ÜZÜMCÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDEM SELVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Sağladığı üstün özellikler ve hafifliği nedeniyle kompozit malzemelere olan ihtiyaç her geçen gün artmaktadır. Farklı yapıdaki malzemelerin farklı şekil ve yöntemlerle birleştirilmesiyle çeşitli kompozitler üretilmektedir. Cam lifi kompozit malzemeler in kullanımıyla ilgili birçok çalışmalar yapılmıştır ve yapılmaktadır. Bu çalışmada ise, cam lifi ve farklı oranlarda (hacimce %50, %68 ve %75) polipropilen (PP) lifi içeren süprem yapısına sahip örme kumaşlar üretilmiş ve üretilen bu kumaşlardan vakum infüzyon yöntemi kullanılarak termoset kompozit yapılar elde edilmiştir. Üretilen kompozit yapıların mekanik özellikleri çekme, eğilme (3-nokta ve 4-nokta), darbe, basma ve darbe sonrası basma testleri kullanılarak ölçülmüştür. Ayrıca, cam örme ve dokuma kumaş içeren kompozit yapılar da kıyaslanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre PP ilavesiyle cam lifinde meydana gelen üretim aşamasındaki kırılmalar azalmıştır. PP ilavesi kompozit yapıların eğilme ve çekme dayanımlarını azaltasa da, hibrid yapılar daha yüksek normalize edilmiş değerlere sahip olmuşlardır. Darbe dayanımı test sonuçlarına göre, hibrid yapılarda bulunan PP oranı arttıkça cam kompozite yakın sonuçlar elde edilmiştir. Darbe testi sonrası kompozit malzemelerde meydana gelen cam lifi kırılmaları PP ilavesi azaltılarak, kompozit malzemelerin hasar toleranslarında artışlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to its superior properties and light weight, the need for composite materials is increasing day by day. Various composites are produced by combining materials of different structure with different shapes and methods. Many studies have been carried out on the use of glass fiber composite materials. In this study, knitted fabrics having glass and polypropylene (PP) fibers with different proportions (50%, 68% and 75% by volume) were produced and thermoset composite structures were obtained from these fabrics by using vacuum infusion method. Mechanical properties of produced composite structures were measured by tensile, bending (3-point and 4-point), impact, compression and post-impact compression tests. In addition, composite structures containing glass knitted and woven fabrics were compared. According to the results, the fractures in the glass fiber production process decreased with the addition of PP. Although the addition of PP reduced the flexural and tensile strength of the composite structures, the hybrid structures had higher normalized values. According to the impact resistance test results, as the PP content in the hybrid structures increased, close results to the glass composite were obtained. Glass fiber breaks in composite materials after impact test were reduced by adding PP to increasing damage tolerances of composite materials.