Kuşaktan kuşağa annelik: Gaziantep örneği
Motherhood from generation to generation: Gaziantep example
- Tez No: 610102
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENAY LEYLA KUZU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Göç Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Kuşaktan kuşağa kadının ve anneliğin nasıl bir değişim süreci geçirdiğinin ve annelik pratiklerinin bu değişimden nasıl etkilendiğinin irdelendiği bu tez çalışması üç bölümden oluşmaktadır. Çalışma kapsamında, saha araştırması için Gaziantep'te yaşayan orta ve üst sosyo-ekonomik gelir düzeyinde18 anne ile derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Çalışma genelinde ön plana çıkan toplumsal cinsiyet kavramı ile başlayarak, anneliğin yeniden üretimi üzerinde durulmuştur. Bu bağlamda kadınların tarihsel süreç içerisinde toplumsal yapıda meydana gelen değişimlere bağlı olarak ikincil konumları ele alınmıştır. Çalışmada, yaşanan bu değişimlerin daha iyi anlaşılabilmesi için Osmanlıdan Cumhuriyete evrilen süreçte, toplumsal cinsiyet çerçevesinde annelik rolüne ilişkin literatür tartışılmıştır. Bununla birlikte 1980 sonrası dönemde neoliberal politikalarla birlikte özellikle yeni söylemlerin merkezinde yer alan annelik söylemi ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Consisting of three chapters this thesis examines how women and motherhood undergo a change process from generation to generation and how motherhood practices are affected by this change. In the scope of the study were conducted in-depth interviews in Gaziantep with 18 mothers with middle or upper socioeconomic income level. Starting with the concept of gender, which is prominent throughout the study it is emphasized on reproduction of motherhood. In this context are handled the secondary positions of women in relation to the changes in the social structure in the historical process. In order to understand the changes better, in this work is discussed the literature about the role of motherhood in the framework of gender in the process of transition from the Ottoman Empire to the Republic. Besides, the discourse of motherhood, which has got to occupy a central place among the new discourses with neoliberal policies in the post-1980 period, is discussed.