Transboundary financial crime in Turkey as a non-traditional threat
Türkiye'de geleneksel olmayan bir tehdit olarak sınıraşan finansal suç
  1. Tez No: 610101
  2. Yazar: BERNA KILIÇ VAN DER BURG
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA ALBAYRAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Uluslararası İlişkiler, Finance, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Küresel İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Kara para aklama faaliyetleri, giderek küreselleşen bir dünyada sınır aşan bir özellik haline gelmiştir. Özellikle ekonomi alanında olmak üzere, her alanda toplumları ve devletleri olumsuz yönde etkileyen kara para aklama faaliyetleri, çok büyük boyutlara ulaşmış ve bu nedenle karşı önlemler bir zorunluluk haline gelmiştir. Bu amaçla, ülkelerde kara para aklama ile mücadele etmek için Mali İstihbarat Birimleri (FIU) kurulmuştur. Kara para aklama ile mücadele, yalnızca ülkelerdeki yasal düzenlemeler ile ilgili değildir; başarılı olabilmek için uluslararası işbirliği ve anlaşma gerektirir. Bu nedenle, bu çalışma kara para ve kara para aklama ile mücadelenin hem ulusal hem de uluslararası yönleriyle ilgilenmekte ve bu konudaki gelişmeler ve düzenlemeleri incelemektedir. İlk bölüm hipotez ve araştırma soruları, literatür taraması ve araştırmanın bilimsel katkısını tanıtmaktadır. İkinci bölüm kara para ve kara para aklama kavramları, kara para aklama ile mücadele, kara para aklama aşamaları yanı sıra para aklamanın toplumlar üzerindeki ekonomik ve sosyal etkilerini içerir. Üçüncü bölümde, dünyadaki kara paranın büyüklüğü ile ilgili bakış açıları öne sürülmüş ve daha sonra kara para aklama ile mücadele eden uluslararası örgütler ve faaliyetleri anlatılmıştır. Dördüncü bölümde, Egmont Grubu ve mali istihbarat birimi modelleri ayrıntılı olarak değerlendirilmiştir. Ayrıca Türkiye'deki Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) ve bazı büyük ülkelerdeki diğer mali istihbarat birimlerini de birbirleriyle karşılaştırmaktadır. Son bölüm, kara para aklama ile mücadeledeki süreçlerin, gelişmelerin, yasal düzenlemelerin ve Türkiye'nin rolünün genel bir değerlendirmesini sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Money-laundering activities have become a transboundary feature in an increasingly globalizing world. Money laundering activities, which adversely affect societies and states in every field, especially in the field of economy, have reached enormous dimensions and therefore countermeasures have become a necessity. For this purpose, Financial Intelligence Units (FIU) are established to fight against money laundering in countries. The fight against money laundering is not only a matter of legal regulations in the countries; it requires international cooperation and agreement in order to be successful. Accordingly, this study deals with both national and international aspects of the fight against black money and money laundering and examines the developments and regulations on this subject. The first chapter introduces the hypothesis and research questions, literature review and scientific contribution of the study. The second chapter covers the concepts of black money, money laundering, fight against money laundering, money-laundering stages as well as economic and social effects of money laundering on societies. In the third chapter, perspectives about the size of the money in the world is put forward, and then the international organizations that fight against money laundering and their activities are explained. In the fourth chapter, Egmont Group and FIU models are evaluated in great detail. It also juxtaposes the Financial Crimes Investigation Board (MASAK) in Turkey and other FIUs in some major countries. The last chapter offers a general assessment of the processes, developments, legal regulations and the role of Turkey in the fight against money laundering.