Üç boyutlu yazıcı ile üretilen düz dişli çarkların aşınma dayanımlarının deneysel incelenmesi
Experimental investigation on abrasion resistance of spur gear wheel produced with three dimensional printer
- Tez No: 610112
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERT ŞAFAK TUNALIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Düz dişli çarkların imalatı yapılırken nasıl bir yüke maruz kalacağı, çalışma ortamı, imalatının yapılırken hangi malzemeden yapılacağı, hangi imalat türünün seçileceği mühendislik hesaplamaları ve analizleri çok iyi yapılması gerekmektedir. Günümüz dişli imalatlarında çoğunlukla talaşlı imalat, belirli modeli yapılmış kalıba enjeksiyon döküm yöntemi kullanılmaktadır. Günümüz teknolojisine giren 3 boyutlu yazıcılarla birçok karmaşık malzemeler üretildiği gibi dişli çarklarda bu yöntemle 0,01 mm hassasiyetle üretilebilmektedir. Bu tez çalışmasında dişli çarkların sınıflandırılması, genel dişli kanunu, düz dişli çark hesapları ve plastikler hakkında genel bilgi verilecek olup plastik düz dişlilerde hasar mekanizmaları ve ana konusu olan üç boyutlu yazıcılar anlatılacaktır. Bu tezin deney kısmında kapalı sistem güç aktarma deney cihazı imal edilecek ve bilgisayar ortamında tasarlanan ve boyutlandırılan dişli çarkların üç boyutlu yazıcıda imalatı yapılacaktır. İmalatı yapılan dişlilerin deney cihazından önce ve daha sonraki her deney aşamasında aşınma miktarları için 10-4 gram hassasiyetli tartım cihazı ve dişlilerin aşınma derinliklerini ölçmek için yüzey ölçüm cihazı kullanılacaktır. Değişik yükler ve devirler altında birbirleriyle çalışan dişli çark çiftlerinde oluşan aşınma değerleri tablo ve grafiklerle karşılaştırılacak ve 3 boyutlu yazıcıda üretilen dişlilerin uygun çalışma koşulları belirlenecek ve böylece daha karmaşık yapılı malzemelerin üretimi daha hassas ve hızlı bir şekilde yapılabilecektir.
Özet (Çeviri)
While manufacturing the spur gear wheels, it is important to consider how it will suffer from the load, its work environment, what material to use, which type of manufacturing selected, engineering calculations and analysis. Nowadays, in the production of gears, mostly metal cutting andinjection molding method to the specific mold are used. As many sophisticated materials are produced with 3D printers used in today's technology, gears wheel can be produced with this method with a precision of 0.01 mm. In this thesis, general information on classification of gear wheels, general gear law, spur gear wheel calculations and plastics will be given and damage mechanisms in plastic spur gears and especially 3D printers will be explained. In this thesis, closed system power transmission test device will be manufactured and gear wheels designed and sized in computer environment will be manufactured with 3D printers. Weighing devicewith the 10-4 gram precision for the abrasion rates in the gears manufactured before and after the each test phase will be used and surface measuring device will be used to measure the wear depth in gears. Abrasion values on gear wheels working with each other under different loads and cycles will be compared with tables and graphs. Suitable working conditions of gears produced in 3D printer will be specified and so the production of complex structured materials can be made more precisely and quickly.