Comparison the reliability of visible light communication usin whit leds based MIMO with RGBY LEDs based wdm
  1. Tez No: 610140
  2. Yazar: HUSSEIN ABBAS JASIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ BAYAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
İç mekan uygulamaları için görünür ışık iletişimi VLC günümüzde özellikle aydınlatma için LED'ler kullanıldığında, aydınlatma sistemine yüksek veri hızı iletişimi olan başka bir görev ve bazı zaman konumlandırma görevi veren hızlı bir şekilde artmıştır. Bu tezde, vericilerin tipine (beyaz LED'ler ve RGBY LED'ler) bağlı olarak simüle edilen iki tip VLC sistemi. Modülasyon tekniklerinin etkisi de incelenmiştir. CMO, DCO ve GLID modülasyon şemaları simüle edilmiştir. Dönen etki açısı incelendi, sonuçlar kaydedildi ve tartışıldı. Sonuçlar ve gelecek çalışmalar da önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Visible light communications VLC for indoor application nowadays rapidly increased especially when LEDs be used for illumination, that give the lighting system another task which is high data rate communication, and some time positioning task. In this thesis two typed of VLC systems simulated depending on transmitters type (white LEDs and RGBY LEDs). Modulation techniques effect also studied. CMO, DCO and GLID modulation schemes simulated. Rotating angle of effect studied, results recorded and discussed. Conclusions illustrated and future works also suggested. İç mekan uygulamaları için görünür ışık iletişimi VLC günümüzde özellikle aydınlatma için LED'ler kullanıldığında, aydınlatma sistemine yüksek veri hızı iletişimi olan başka bir görev ve bazı zaman konumlandırma görevi veren hızlı bir şekilde artmıştır. Bu tezde, vericilerin tipine (beyaz LED'ler ve RGBY LED'ler) bağlı olarak simüle edilen iki tip VLC sistemi. Modülasyon tekniklerinin etkisi de incelenmiştir. CMO, DCO ve GLID modülasyon şemaları simüle edilmiştir. Dönen etki açısı incelendi, sonuçlar kaydedildi ve tartışıldı. Sonuçlar ve gelecek çalışmalar da önerilmiştir.