Kalıcı organik kirleticilerden perflorooktan sülfonatın zebra balıklarında (Danio rerio) oksidatif etkilerin belirlenmesi
Determination of oxidative effects of perflorooktan sulphonate from the permanent organic polluter on zebra fishes (Danio rerio)
  1. Tez No: 610141
  2. Yazar: DEMET ABDULLAHOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLİN SEPİCİ DİNÇEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Çevre Mühendisliği, Biochemistry, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Kalıcı Orgnik Kimyasallar (KOK), çevre ve insan sağlığı üzerinde zararlı etki olasılığı yüksek olan, doğada uzun süre bozulmadan varlığını koruyabilen, uzun mesafeler boyunca taşınan ve yağ dokusunda birikme özelliği bulunan; pestisitler, sanayi kimyasalları ve endüstriyel faliyetler sonucu ortaya çıkan zararlı kimyasallardır. Bu kimyasalların oluşturduğu kirlilikte, perflorlu bileşikler önemli bir yer tutmaktadır ve bu bileşikler sucul ekosistemler açısından büyük risk oluşturmaktadır. Perflorlu bileşiklerden Perflorooktan sülfanat (PFOS) sanayide sentezlenmiş ve büyük miktarlarda üretilen kimyasallardan biridir. Bu çalışma, PFOS'un ekotoksikolojik araştırmalarda model organizma olarak kullanılan zebra balığı (Danio rerio) üzerindeki etkilerini belirlemek için yapılmıştır. Bu etkileri belirlemek için zebra balığına beş farklı maruziyet süresinde (2, 4, 7, 14 ve 21 günlük) ve iki farklı dozda PFOS (2 mg/L ve 7 mg/L) uygulanarak; toplam oksidan statüsü (TOS) ve toplam antioksidan statüsü (TAS) düzeylerindeki olası değişikliklerin araştırılması amaçlanmıştır. Sonuç olarak yapılan çalışmada kullanılan PFOS ilk 48 saatte etkisi göstermiş ve oksidatif stresi artırmıştır. Bunu takip eden diğer günlerde ise özellikle 14. günde TAS artışı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Permanent Orgnic Chemicals (POPs), which have a high potential for harmful effects on the environment and human health, can be present in nature for a long time without any deterioration, carried over long distances and accumulating in fat tissue; pesticides, industrial chemicals. In the pollution created by these chemicals, perfluorinated compounds have an important place and these compounds pose a great risk for aquatic ecosystems. Perfluorooctane sulfonate (PFOS) from perfluorinated compounds is one of the chemicals synthesized in large quantities and produced in industry. This study was conducted to determine the effects of PFOS on zebrafish (Danio rerio), which is used as a model organism in ecotoxicological studies, to determine these effects, zebrafish was administered to five different exposure times (2, 4, 7, 14 and 21 days) and two different doses of PFOS (2 mg/L and 7 mg/L). The aim of this study was to investigate possible changes in total oxidant status (TOS) and total antioxidant status (TAS) levels. As a result, PFOS used in the study showed effect in the first 48 hours and increased oxidative stress. For the other days, on the 14th day there was an increase in TAS.