Diyabetik ayak gelişen hastalarda Angiopoietin benzeri protein-4 ve Follistatin benzeri 1 protein düzeyleri ile Angiopoietin benzeri protein-4 gen polimorfizmi
Angiopoietin-like protein-4 and Follistatin-like 1 protein levels and Angiopoietin-like protein-4 gene polymorphism in patients with diabetic foot
- Tez No: 610164
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE TOMRİS ERBAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Angiopoietin benzeri protein-4 (ANGPTL-4) yara iyileşmesi, lipid ve glukoz metabolizmasında önemli rol oynayan bir angiopoietin benzeri proteindir. Follistatin benzeri 1 (FSTL1) protein ise angiogenez ve inflamasyonda etkileri olan bir kardiyokindir. Bu çalışmanın amacı diyabetik ayak tanısı ile takip edilen Tip 2 diyabetik hastalarda ANGPTL-4 ve FSTL1 düzeyleri ile ANGPTL-4 genindeki rs4076317 ve rs1044250 tek nükleotid polimorfizmlerinin (TNP) ilişkisini değerlendirmektir. Bu çalışmaya diyabetik ayak tanısı ile izlenen 60 Tip 2 diabetes mellituslu hasta (Grup 1), diyabetik ayak sorunu olmayan 70 Tip 2 diabetes mellituslu hasta (Grup 2) ve 53 sağlıklı birey kontrol grubu (Grup 3) olarak alındı. TNP analizi Sanger yöntemi kullanılarak yapıldı. ANGPTL-4 ortalaması grup 1'de 12.32 ± 5.58 ng/mL, grup 2'de 9.49 ± 2.88 ng/mL, grup 3'te 8.33 ± 3.15 ng/mL idi ve aralarındaki fark anlamlıydı (p < 0.001). ANGPTL-4 ortalamaları proliferatif retinopatisi, periferik duyusal nöropatisi, nefropatisi, hipertansiyonu, koroner arter hastalığı ve periferik arter hastalığı olan diyabetik hastalarda olmayanlara göre anlamlı olarak daha yüksekti. Gruplar arasında her iki TNP genotiplerinin dağılımı açısından bir fark yoktu. Diyabetik hastalarda rs1044250 CT genotipi olanlarda hipertansiyon sıklığı CC/TT olanlara göre anlamlı olarak daha yüksekti (p < 0.001). FSTL1 seviyesi grup 1'de 972.22 (799.83-1695.45) pg/mL, grup 2 ve 3'te 843.54 (680.02-1099.67) pg/mL idi ve aradaki fark anlamlıydı (p = 0.003). ANGPTL-4 genindeki rs1044250 ve rs4076317 TNP'lerin diyabetik ayak için moleküler bir risk oluşturmadıkları saptandı. Bu çalışmada ANGPTL-4 seviyelerinin diyabetik hastalarda komplikasyonları göstermede bir biyobelirteç olarak kullanılabileceği gösterildi.
Özet (Çeviri)
Angiopoietin-like protein-4 (ANGPTL-4) is an angiopoietin-like protein that plays an important role in wound healing, lipid and glucose metabolism. Follistatin-like 1 (FSTL1) is a cardiokin with effects on angiogenesis and inflammation. The aim of this study was to evaluate the relationship between ANGPTL-4 and FSTL1 levels and rs4076317 and rs1044250 single nucleotide polymorphisms (SNP) in the ANGPTL-4 gene in Type 2 diabetic patients with diabetic foot. Sixty patients with type 2 diabetes mellitus with diabetic foot (Group 1), 70 patients with type 2 diabetes mellitus without diabetic foot (Group 2) and 53 healthy subjects (Group 3) were included in this study. SNP analysis was performed using Sanger method.