Diyabetik ayak tanılı hastalarda anckle-brakial indeksin periferik vasküler akım paterni, vasküler çap oranı ve metbolik parametrelerle ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship between anckle-brachial index and peripheral flow pattern, vascular diameter ratio and metabolic parameters in patients with diabetic foot
- Tez No: 674632
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK KILINÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Diyabetik ayak ülserleri ve sonucunda gelişen alt ekstremite major ampütasyonları diyabetin sık görülen, ölümcül kronik komplikasyonudur. Periferik arter hastalığına bağlı gelişen iskemi diyabetik ayak ülserleri için altta yatan en önemli sebeplerden biridir. Diyabetik ayak etyolojik nedenlerinden biri olan periferik arter hastalığının diyabetik nöropati nedenli semptomların geç farkedilmesi ve tanı gecikmesi nedeni ile kötü prognoz oluşmasını engellemek için diyabetik hastalarda periferik arter hastalığının erken tanı konulması önem arz etmektedir. Diyabetik ayak hastalarında ankle-brakial indeks (ABİ) ölçümü, alt extremite bilgisayarlı tomografi (BT) anjiografideki vasküler akım paterni ile vasküler kalınlık oranlarının metabolik ve klinik parametrelerle birlikte değerlendirerek periferik arter hastalığının yaygınlığını, non invaziv yöntemlerle risk altındaki asemptomatik hastaların erken tanısını tespit etmek ve gerekli önlemlerin alınması açısından risk faktörlerini incelemek amaçlanmıştır. Çalışmaya diyabetik ayak tanılı 40 hasta, diabetes mellitus (non-komplike) tanılı 31 hasta ve 30 sağlıklı kontrol olmak üzere toplam 101 kişi dâhil edilmiştir. Verilerin analizinde Ki-Kare analizi (Pearson Chi-kare), Kolmogorov-Smirnov testi, Student t-testi, Mann Whitney-U testi, Spearman korelasyon testi kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 22 paket programı kullanılmıştır. Anlamlılık değeri p≤ 0.05 olarak alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Diabetic foot ulcers and resulting lower extremity major amputations are common, fatal chronic complications of diabetes. Ischemia due to peripheral artery disease is one of the most important underlying causes for diabetic foot ulcers. Early diagnosis of peripheral artery disease is important in diabetic patients in order to prevent the delayed diagnosis of peripheral artery disease, which is one of the etiological causes of diabetic foot, the symptoms caused by diabetic neuropathy and to prevent poor prognosis. In diabetic foot patients, ankle-brachial index (ABI) measurement, evaluates the vascular flow pattern and vascular thickness ratios in lower extremity computed tomography (CT) angiography together with metabolic and clinical parameters to determine the prevalence of peripheral artery disease with non-invasive methods. To determine the early diagnosis of asymptomatic patients at risk and to examine the risk factors in terms of taking necessary precautions. A total of 101 people, 40 patients with a diagnosis of diabetic foot, 31 patients with a diagnosis of non-complicated diabetes, and 30 healthy controls were included in the study. In the analysis of the data, Chi-Square analysis (Pearson Chi-square), Kolmogorov-Smirnov test, Student t-test, Mann Whitney-U test, Spearman Correlation test were used. SPSS 22 package program was used in the analysis of the data. The significance value was taken as p≤ 0.05.