Kamuda bakim, onarım ve yapım işlerinde karşılaşılan iş sağlığı ve güvenliği problemleri ve çözüm önerileri
Occupational health and safety problems and solutions proposals in public maintenance, repair and construction works
- Tez No: 610195
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM DİNÇKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kazalar, Accidents
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
6331 sayılı Kanuna göre Kamu Kurumlarında İş Sağlığı ve Güvenliğinin tam anlamıyla yürürlüğe girmesi, 1 Temmuz 2020 tarihine ötelenmiştir. Ancak ilgili tarihten sonra İş Sağlığı ve Güvenliği unsurlarının kamu personelinin hayatına entegre olmasıyla birlikte İSG Uzmanlarının da görevlendirilmesi gerçekleşecektir. Fakat bu tarihe kadar kurumların yapması gereken görevleri bulunmaktadır. Söz konusu öteleme sadece geçiş ve hazırlık sürecini oluşturması maksadıyla yapılmıştır. Bu çalışma kapsamında Kamu Üniversitesi ile Devlet Hastanesinde çalışan teknik personelin çalışma ortamı ve şeklinin iş sağlığı ve güvenliği mevzuatına uygunluğu incelenmiştir. Kamu Üniversitesi eğitim kurumu statüsünde olduğundan az tehlikeli sınıfta yer almaktadır. Fakat kendisine bağlı bir birim olan Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi (Kamu Üniversitesi Hastanesi) barındırdığı risklerin yüksek olması sebebiyle çok tehlikeli sınıfta yer almaktadır. Aynı kurumun buradan da görüldüğü üzere farklı birimleri, teknik birim olarak geçse dahi farklı tehlike sınıfına sahip olabilmektedir. Bir diğer çalışma alanı Devlet Hastanesinin de sahip olduğu riskler nedenle çok tehlikeli sınıfta yer almakta, kurum içinde bu tehlike sınıfı göz önünde bulundurularak teknik personellerinin çalışmaları incelenmiştir. Bu çalışma kapsamında incelenen kurumların teknik birimlerinde görev yapan teknik personelin karşı karşıya kaldığı tehlike ve risklerin belirlenip bunları ortadan kaldırmaya yönelik öneriler getirilmeye çalışılmıştır. Bu çalışmanın beklenen bir diğer faydası da 2020 tarihine kadar hazırlanması gereken isg eğitim dokümanlarına ve çalışma standardına taslak oluşturmaktır. Çalışmakta olan personelin sağlık ve güvenlik kültürlerinin oluşmasına zemin hazırlayacaktır. İncelenen kurumlardaki yapım işleri ihale sürecinin sonunda taşeron firmaya devredildiğinden alt işverenlik kavramı da incelenmiş olup karşılaşılan sorunlara değinilmiştir. İş Sağlığı ve Güvenliği alanında yayımlanmış olan 6331 sayılı kanun ve bu kanuna dayalı Yapı işlerinde İş sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği, Elle taşıma işleri yönetmeliği…vb. yönetmelikler göz önüne alınarak bakım esnasında sahada karşılaşılan problemler tespit edilmiş. ve bu problemlerin çözümü önerilerde bulunulmuştur. Bu çalışma; söz konusu personellerin çalışma esnasında müdahale edilmeden gözlemlenmesi olası iş kazası ramak kala olayları ya da meslek hastalıklarını yaşamamaları için gerekli olan tehlikeleri ana kaynağında nasıl yok edebiliriz ve personeli nasıl koruyabiliriz gibi sorulara doğru cevapları bulmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The full force and effect of ACT No:6331 of 20 June 2012 on Occupational Health and Safety in Public Institutions has been postponed to 1 July 2020. However, following the stated date, experts on occupational health and safety will be appointed as elements of occupational health and safety will be integrated to the daily routine of public servants. Thus, some duties should be fulfilled by public institutions until this date. The postponement has been made in order to hasten the preparatory and transition process. The working conditions of technical staff at State Hospital and Kamu University Hospital have been studied within the context of the thesis. Kamu University is marked as“low risk”as it is an educational institution. However, Kamu Hospital (Health Practice and Research Center) has a“high danger”status because it has high risk factors. As can be understood, different units of the same institution may have different risk categories even though they are considered to be technical units. Our second place of study was State Hospital and it was also classified as“high risk”. The technical staffs of this hospital were studied bearing in mind that the hospital is a“high risk”work place. The aim of our study is to determine the dangers and risks that the technical staff face and provide a new insight into work standards. Another positive contribution of this study is that it provides an outline for educational documents that have to be prepared until 2020. It will offer the basics that the staff need for an understanding of occupational health and safety. As the construction business is transferred to subcontractors following the public tender, the concept of sub employers will be studied and the problems faced will be stated. The Act no:6331 on occupational health and safety and the regulations related to this act (regulations for occupational health and safety in construction sites etc.) will be studied in relation to Nebosh Construction (International Occupational Health and Safety- Buildings). With respect to this, the problems faced in construction and maintenance procedures at our university will be studied and solutions to these problems will be presented. This study aims to find answer to the questions such as how to prevent near- miss accidents or occupational illnesses as well as how to protect staff against possible dangers and accidents.