Ratlarda EGF'nin kolon anastomozu iyileşmesi üzerine etkinliğinin araştırılması
Investigation of the efficacy of EGF on coloni̇c anastomosis healing in rats
- Tez No: 610221
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YILDIRIM, DR. OZAN BARIŞ NAMDAROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Kolorektal cerrahi operasyonları sonrası en sık karşılaşılan komplikasyonlarda biri anastomoz kaçağıdır. Yapılan çalışmalarda anastomoz kaçak sıklığı %0.5-30 arasında olduğu gösterilmiştir.Anastomoz kaçak nedenleri; iskemi, cerrahi teknik, lokalize enfeksiyon, anastomoz distalinde obstrüksiyon ve anastomoz hattında gerginlik. Çalışmamızın amacı epidermal büyüme faktörünün (EGF) kolon anastomoz iyileşmesi üzerindeki etkinliğinin araştırılmasıdır. Bu amaçla 28 Wistar cinsi rat rastgele 4 gruba ayrıldı. 1. grup sham grubu, 2. grup pozitif kontrol grubu, 3. grup anastomoz yapılacak kolon segmentine salin enjeksiyonu sonrası anastomoz yapılacak grup, 4. grup anastomoz yapılacak kolon segmentine EGF enjeksiyonu sonrası anastomoz yapılacak grup olarak belirlendi. Anastomoz yapılacak hat ileoçekal bileşkenin 3 cm distali olarak belirlendi. Deneklere grup dahilinde cerrahi işlemler uygulandı. Post operatif 7 gün sonra denek hayvanları reopere edilerek belirlenen kolonik segmenti çıkarılarak sakrifiye edildi. Çıkarılan her kolon segmentinin patlama basıncı ölçülerek, patoloji incelemesi yapılması için segmentler %10'luk formaldehit ile tespit edildi. Tek bir patoloji hekimi tarafından hematoksilen eosin ile boyanıp anastomoz hattı histopatolojik değerlendirilmesi yapıldı. Bu değerlendirmeyi oluşturan kriterleri; inflamatuar hücre, fibroblast sayısı, anjiyogenezis ( neovaskülarizasyon) ve kollajen miktar. Cerrahi prosedürler bütün gruplarda uygulandıktan sonra postoperatif 7. günde sakrifiye edildi. Anastomoz hattı ortada olacak şekilde 3cm proksimal ve distalinde kesilerek eksize edildi ve patlama basınçı ölçümü yapıldı. Patlama basınç değeri EGF uygulanan grupta kontrol grubundan ve salin enjeksiyonu yapılan gruptan yüksek olduğu saptandı.EGF ve pozitif kontrol grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı bulundu.
Özet (Çeviri)
Anastomosis leakage is one of the most common complications after colorectal surgery. Studies have shown that the incidence of anastomotic leakage is between 0.5-30%. Causes of anastomotic leakage; ischemia, surgical technique, localized infection, distal anastomosis obstruction and tension in anastomosis line. The aim of our study was to investigate the efficacy of epidermal growth factor (EGF) on colon anastomosis healing. 28 Wistar rats were randomly divided into 4 groups. Sham group, control group, saline injection to the anastomosis line, EGF injection to the anastomosis line. Anastomosis line was determined as 3 cm distal to ilealcecal junction. All rats underwent surgical operation. After 7. days postoperatively, the animals were reoperated. The identified colonic segment was removed and rats sacrificed. The bursting pressure of each removed colon segment was measured and the segments were fixed with 10% formaldehyde for pathology examination. The examination was performed by a single pathologist. Anastomosis line was stained with hematoxylin eosin and histopathological evaluation was performed. Evaluation parameters were inflammatory cells, fibroblast, angiogenesis (neovascularization) and collagen amounts. Surgical procedures were performed in all groups and sacrificed on the 7th postoperative day. The anastomosis line was excised by cutting 3cm proximally and distally in the middle. Burst pressure was measured. Bursting pressure was higher in the EGF group than in the control group and saline injection group. There was statistically significant difference between EGF and positive control group.