Farengeal havayolu boyutları ve hyoid kemik pozisyonunun farklı değişkenlere göre sefalometrik olarak incelenmesi
Cephalometric Evaluation of Pharyngeal Airway Dimensions and Hyoid Bone Position According to Different Variables
- Tez No: 610222
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED HİLMİ BÜYÜKÇAVUŞ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Bu çalışmanın amacı; farklı değişkenlere göre farengeal havayolu boyutlarını ve hyoid kemik pozisyonunu incelemektir. Çalışmamıza kliniğimize tedavi amacıyla başvurmuş, dâhil edilme kriterlerini taşıyan 327'si kadın ve 284'ü erkek olmak üzere toplam 611 birey dâhil edilmiştir. Çalışmaya dâhil edilen bireyler; yaş, cinsiyet, büyüme-gelişim dönemi, kraniyofasiyal büyüme paterni, malokluzyonların alt grupları, solunum şekli, vücut kitle indeksi, adenoidektomi ve/veya tonsillektomi operasyonu geçirme durumlarına göre gruplandırılarak, sefalometrik filmler üzerinde farengeal havayolu ölçümleri ve hyoid ölçümleri karşılaştırılarak incelenmiştir. Araştırmamızda 5 baş postürü ölçümü, 4 yumuşak damak ölçümü, 17 farengeal havayolu ölçümü, 11 hyoid ölçümü, 2 dil ölçümü ve 6 alan ölçümü kullanılmıştır. Cinsiyete göre gruplamada bağımsız grup t-testi; malokluzyon tipi, vertikal büyüme paterni, solunum şekli, vücut kitle indeksi, yaş, büyüme-gelişim dönemi, adenoidektomi ve/veya tonsillektomi operasyonu geçirme durumu ile malokluzyonların alt gruplarına göre değerlendirmede ise tek yönlü varyans analizi(ANOVA) kullanılmıştır ve anlamlı çıkan ölçümlerde Tukey testi kullanılmıştır. Elde edilen bulgular SPSS 20.0 programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Çalışmamızdan elde ettiğimiz bulgulara göre; yaş, cinsiyet ve büyüme-gelişim dönemine göre hem farengeal havayolu boyutlarının çoğunda hem de hyoid kemik pozisyonunda gruplar arasında anlamlı derecede farklılıklar bulunmuştur(P0,05). Farengeal havayolu boyutları yaş ve büyüme-gelişim dönemi ilerledikçe artarken; kraniyofasiyal büyüme paterni ve vücut kitle indeksinden anlamlı düzeyde etkilenmemektedir. Hyoid kemik ise yaş ve büyüme-gelişim dönemi ilerledikçe aşağı yönde hareket etmekle birlikte erkeklerde ve kilolu/obez hastalarda da vertikal olarak daha aşağıda konumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study; to evaluate pharyngeal airway dimensions and hyoid bone position according to different variables. A total of 611 individuals (327 female and 284 male) who met the inclusion criteria were included in the study. Individuals included in the study; age, sex, growth-development period, craniofacial growth pattern, subgroups of malocclusions, respiration pattern, body mass index, having undergone adenoidectomy and/or tonsillectomy operations were grouped according to pharyngeal airway measurements and hyoid measurements on cephalometric films. In our study, 5 head posture measurements, 4 soft palate measurements, 17 pharyngeal airway measurements, 11 hyoid measurements, 2 tongue measurements and 6 area measurements were used. Independent t-test was used for the evaluation of gender; One-way ANOVA was used for the evaluation of malocclusion type, vertical growth pattern, respiration pattern, body mass index, age, growth-development period, having undergone adenoidectomy and/or tonsillectomy operations, and subgroups of malocclusions. Findings were evaluated using SPSS 20.0 program. According to the findings of our study; there were significant differences between groups in terms of both pharyngeal airway sizes and hyoid bone position according to age, sex and growth-development period(P0.05). Pharyngeal airway dimensions increase with age and growth-development period; were not significantly affected by craniofacial growth pattern and body mass index. Hyoid bone moves downward as the age and growth-development period progresses, and is vertically positioned lower in men and overweight/obese patients.