Bir adli psikiyatri kliniğine yatan sentetik kannabinoid kullanan olguların klinik ve suç nitelikleri açısından değerlendirilmesi
Assessment of the synthetic cannabinoid-user inpatients admitted to A forensic psychiatry unit in terms of their clinical and criminal characteristics
  1. Tez No: 610258
  2. Yazar: BEHİYE EVİN AZİZOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ÖNCÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada bir adli psikiyatri servisinde gözlem veya tedavi amaçlı yatan suç işlemiş sentetik kannabinoid kullanım bozukluğu olan olguların klinik ve suç nitelikleri açısından incelenmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamızda Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Adli Psikiyatri Kliniği'nde Ocak 2019-Temmuz 2019 tarihleri arasında gözlem veya koruma ve tedavi amacıyla yatan DSM-5'e göre Madde Kullanım Bozukluğu tanısı almış 82 erkek hasta değerlendirilmiştir. Olgu grubunu oluşturan 50 kişi, salt sentetik kannabinoid veya sentetik kannabinoid ve beraberinde başka madde kullanımı olanlardan oluşmuştur. Kontrol grubunu oluşturan 32 kişi ise yaşamı boyunca sentetik kannabinoid kullanımı olmamış, halen ya da geçmişte diğer madde kullanım bozukluğu tanısı almış niteliktedir. Hastalara, Sosyodemografik veri formu, Madde kullanım bozukluğu tanıma testi (DUDIT), Madde kötüye kullanımı tarama testi (DAST-10), Madde aşerme ölçeği, Buss-Perry agresyon ölçeği, Barratt-dürtüsellik ölçeği, Belirti tarama listesi (Scl-90-R), Taylor suç şiddeti derecelendirme ölçeği uygulanmıştır. BULGULAR: Sentetik kannabinoid kullanımı olan grubun özellikle Antisosyal Kişilik Bozukluğu olmak üzere daha çok ikinci eksen ek tanısının olduğu, geçmişte daha çok suç işledikleri ve daha fazla cezaevi yaşantılarının olduğu tespit edilmiştir. Sentetik kannabinoid kullanımı olan grubun Taylor suç şiddeti derecelendirme ölçeğine göre daha çok orta ve ciddi derecede şiddet suçu işlediği belirlenmiştir. Sentetik kannabinoid kullanımı olan grubun belirti tarama testinde fobi alt ölçeğinde daha düşük puanlar aldığı tespit edilmiştir. Sentetik kannabinoid kullanımını birinci eksen ek tanı varlığının 5,7 kat, ikinci eksen ek tanı varlığının 4,8 kat, cezaevi yaşantısı varlığının da 6,7 kat artırdığı belirlenmiştir. SONUÇ: Sentetik kannabinoid kullanan grubun daha çok Antisosyal Kişilik Bozukluğu ek tanısı olduğu, geçmişte daha fazla suç işlediği ve daha çok cezaevine girdiği saptanmıştır. Birinci eksen tanı, ikinci eksen tanı, cezaevi yaşantısı, orta ve ciddi derecede şiddet suçu öyküsüne sahip olmanın sentetik kannabinoid kullanımı ile yakından ilişkili olduğu belirlenmiştir. Klinisyenlerin bu olguları değerlendirirken bu etmenlere dikkat etmesi gerektiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
AIM: The aim of this study is to assess the inpatient cases with synthetic cannabinoid use disorder who have been admitted to a forensic psychiatry clinic for either assessment or treatment, in terms of their clinic and criminal characteristics. METHOD: In our study, 82 male patients who have been sent to the Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Training and Research Hospital for Psychiatry, Neurology and Neurosurgery, Forensic Psychiatry Unit between the dates January 2019 - July 2019 from various criminal courts were included. All patients have been sent for either assessment or treatment and were diagnosed with Substance Use Disorder diagnosis according to the DSM-5 criteria. Fifty patients who currently or previously used synthetic cannabinoids enrolled to the study group as they have been categorized as either Synthetic Cannabinoid Users-only or Polysubstance Users. The control group was consisted of thirty-two individuals who have never used synthetic cannabinoids but have been used psychoactive substances other than synthetic cannabinoids. All participants have been evaluated with the use of Sociodemographic Data Form, Drug Use Disorders Identification Test (DUDIT), Drug Abuse Screening Test (DAST-10), Drug Craving Scale (DCS), Buss-Perry Aggression Questionnaire, Barratt Impulsiveness Scale (BIS-11), Symptom Checklist (SCL-90-R), and Taylor Violence Profile for the Current Offence. RESULTS: The findings showed that the rates of comorbid Axis-II disorders and Antisocial Personality disorders are higher in synthetic cannabinoid users compared to the control group. Synthetic cannabinoid users committed more numbers of crimes and have higher imprisonment numbers than the individuals with substance use other than synthetic cannabinoids. According to the Taylor Violence Profile for the Current Offence, synthetic cannabinoid users have committed greater numbers of moderate violent and serious violent crimes compared to the control group. The assessment with the SCL-90-R demonstrated that the synthetic cannabinoid user group has received lower points in the phobia sub-scale. The hierarchical logistic regression analyses revealed that the synthetic cannabinoid use is increased by an Axis-I diagnosis as 5.7, Axis-II as 4.8, and presence of imprisonment as 6.7. CONCLUSION: In our study, compared to other substance users, synthetic cannabinoid users have more frequent comorbid diagnosis of Antisocial Personality Disorder, more criminal records and higher imprisonment episodes. Furthermore, synthetic cannabinoid use is significantly associated with the presence of a comorbid Axis-I and Axis-II disorder, higher imprisonment episodes and greater numbers of violent crimes. This study emphasize the fact that psychiatrists need to consider such substantial sociodemographic, clinical, and criminal characteristics when assessing and treating patients with synthetic cannabinoid use in both clinical and forensic settings.