Serebrovasküler hastalıklarda klinik ön tanı ve BBT bulgularının karşılaştırılması
- Tez No: 61026
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
ÖZET Bu çalışmada 1986-1987 tarihlerinde Şişli Etfal Hasta- nesi Nöroloji Kliniği'nde Serebrovasküler hastalık nedeniyle yatarak tetkik edilen 251 vaka, klinik teşhislerine göre iki gruba ayrılmış, BT tetkiki ile teşhisin doğrulanma oranı tesbit edilmiştir. Bu oran, klinik teşhisi serebral iskeml olan 153 vakada % 84, ön teşhisi serebral hemoraji olan 98 vakada % 73* tür. Araştırmada, klinik teşhisteki hataları azaltmak için, serimizdeki hastaların anamnez, klinik ve laboratuvar bulguları topluca gözden geçirilmiş ve teşhisi düzeltmekte bu hu susların yardımcı olmadığı saptanmıştır. Sadece likör tetkikinde BT de serebral hemoraji tesbit edilen grupta ksantokromi oranının daha çok oluşu dikkati çekmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, 251 cases who were hospitalized in The Neurological Clinic of Şişli Etfal Hospital due to cerebro- vasculer disorders during 1986-1987 were studied. They were seperated into two main groups according to clinical diagno sis, the correlation between CT and clinical diagnosis is studied. In 153 cases whose clinical diagnosis was cerebral ischemia this correlation was about % 84 and in 98 cases who were considered as cerebral hoemorrhage the correlation was % 73. In order to reduce the possible mistakes in clinical diagnosis, the history, clinical and laboratory findings of our cases were retrospectively studied and found out that tho se criterieswere not helpful in establishing the diagnosis, Only it was striking that in the group which showed hemorrhage in CT, the incidence of Xanthocromia was higher.