Halka açık anonim ortaklıklar açısından malvarlığının önemli bir bölümü üzerinde tasarruf edilmesi sonucunu doğuran işlemler
Transactions causing the disposal of the significant part of the assets for publicly held companies
  1. Tez No: 610318
  2. Yazar: AHMET YASİN BÖLÜCEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TOLGA AYOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Halka açık anonim ortaklıklar, nitelikleri gereği belirli konularda halka açık olmayan anonim şirketlere göre farklı düzenlemelere tâbidirler. Bu düzenlemelerden biri de halka açık anonim ortaklık pay sahiplerine tanınmış olan ayrılma hakkıdır. Türk Hukukunda ayrılma hakkının doğumu, önemli nitelikteki işlemlerin gerçekleştirilmesine genel kurul tarafından karar verilmesi ve pay sahipleri tarafından belirli şeklî şartların gerçekleştirilmesine bağlıdır. SerPK m. 23 hükmünde ise, ayrılma hakkının doğumuna sebep olan önemli nitelikteki işlemler sayılmıştır.“Halka Açık Anonim Ortaklıklar Açısından Malvarlığının Önemli Bir Bölümü Üzerinde Tasarruf Edilmesi Sonucunu Doğuran İşlemler”başlıklı tezimizde söz konusu önemli nitelikteki işlemlerden yalnızca, SerPK m. 23/1 (b) hükmünde düzenleme altına alınan,“halka açık ortaklıkların, malvarlığının tümünü veya önemli bir bölümünü devretmesi veya kiraya vermesi veya malvarlığının tümü veya önemli bir bölümü üzerinde ayni hak tesis etmesi”işlemleri ve bu bağlamda önemli nitelikteki işlemlerde karar alma ve ayrılma hakkının kullanılması süreçleri ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
Publicly held joint-stock companies are subject to particular regulations in some matters vis-à-vis non-public joint-stock companies due to their nature. One of such particular regulations is the appraisal right provided for the shareholders of publicly held companies. Under Turkish law, the appraisal right is conditioned to the decision of the general assembly with respect to the execution of a significant transaction and the fulfilment of certain formal requirements by the shareholders. The significant transactions which the appraisal right arises out of are listed in Article 23 of the Capital Market Law (CML). In this thesis entitled“Transactions Causing the Disposal of the Significant Part of the Assets for Publicly Held Companies”, only one of the such significant transactions which is set out in Article 23/1 (b) of the CML as“transfer of, renting or establishing a right in rem over the whole or a significant part of its assets”and the process for the decision and the utilisation of the appraisal right in this respect will be addressed.