Kentsel/ kamusal arayüzler üzerine bir değerlendirme: Dumlupınar bulvarı alan çalışması
An evaluation on urban / public interfaces: Field study on Dumlupinar boulevard
  1. Tez No: 610319
  2. Yazar: BETÜL BEKMEZCİ YOLAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ULUDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Toplumsal ilişkilerin yeniden üretimi, toplumsal hafızanın sürekliliği ve kent kullanıcısı için ortak zemin" kentsel kamusal alanlar aracılığıyla gerçekleşmektedir. Ancak günümüz kentlerinde yaşanan hızlı dönüşümler kentsel mekanların anlamını yitirmesi, kamusal alanların yok olması, parçalanması gibi sorunları ortaya çıkarmaktadır. Küreselleşme sonucu kentsel politikalarda meydana gelen değişim, kent mekanının rantın etkisiyle şekillenmesi ve üretim süreçlerinin farklılaşmasının etkileri; kentsel mekanda yoğunlaşma, parçalanma/bölünme, mekânsal sınırların artması/belirginleşmesi ve geçirimsiz mekanlar olarak ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmada kent mekanının küresel ekonomik hareketlerden nasıl etkilendiği ve küreselleşmenin hızlandırdığı süreçlerin kent mekanı üzerindeki etkileri sorgulanmaktadır. Bu dönüşümlerin yarattığı olumsuzluklara karşı kentsel arayüzlerin bir çözüm olabileceği görüşü ile bir alan çalışması yapılmıştır. Ankara kentinde küreselleşmenin etkilerinin en fazla görüldüğü batı koridoru Dumlupınar Bulvarı (Eskişehir Yolu) bu çalışma için seçilmiştir. Bu bağlamda kentsel mekanda sınırlar sorgulanmış, kent zemininin sürekliliği tartışılmış, kent, yapı ve kullanıcı ilişkileri ele alınmıştır. Çalışma kapsamında bulvar üzerinde küreselleşmenin etkisiyle meydana gelen ayrışmalar, kopmalar ve kentsel arayüz eksiklikleri ortaya konmuştur. Analizler sonucu kentsel mekânda fiziksel ve algısal bileşenlerin yeniden ele alınması, fiziksel sınırların sorgulanması ve kamusal alan bağlantılarının yeniden kurularak kentsel zeminde ilişkilerin düzenlenmesi gereği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Reproduction of social relations, continuity of social memory and a common ground for the urban user" is realized through urban public spaces. However, the rapid transformations taking place in today's cities bring about problems which cause urban spaces to lose their meaning and public spaces to be destroyed or divided. As a result of the globalization related change in urban policies, the restructuring of the urban space according to the advantage of dominant interest groups and the change in production processes; the urban space go through many changes including accumulation, fragmentation/division, rise/attenuation of spatial boundaries and the emergence of impermeable spaces. In this study, the following issues are questioned: effects of global economic movements on urban space, and the effects of globalization-accelerated processes on urban space. A field study has been conducted with the perspective that urban interfaces could be a solution to the negative conditions brought about by these transformations. The western corridor where the impacts of globalization are most visible in the province of Ankara, namely Dumlupınar Boulevard (Eskişehir Highway), was selected for this study. In this context, the boundaries in urban space were questioned, the continuity of the urban ground was discussed, and the relationships between the city, structure and user were addressed. As part of the study, the separations, detachments and urban interface gaps on the Boulevard, which were caused by globalization were identified. As a result of the analyses, the following needs have been identified: to reassess the physical and perceptual components in urban space, to question the physical boundaries and to re-establish public space connections to regulate relations on the urban ground.