Mezbaha atıksularının membran biyoreaktör (MBR) sistemi ile arıtılmasının incelenmesi
Investigation of slaughterhouse wastewater treatment using membrane bioreactor (MBR) system
  1. Tez No: 610348
  2. Yazar: SERPİL MERT HEKİM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURHANETTİN FARİZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Besin endüstrisi atıksuları yüksek konsantrasyonlarda organik kirlilik içeren ve su tüketimi çok olan atıksular olarak nitelendirilir. Bu atıksuların çok iyi derecede arıtılması gerekir. Mezbaha atıksuları da bu özelliklere sahip atıksular karakteri göstermektedirler. Mezbaha atıksuları arıtımında kimyasal arıtma, aerobik ve anaerobik biyolojik arıtma metotları yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada arıtıımı güç olarak nitelendirilen mezbaha atıksılarının Membran Bioreaktör (MBR) sistemi ile arıtımı incelenmiştir. Bununla birlikte reaktörün nitrifikasyon kapasitesi de araştırılmıştır. Denemeler gerçek atıksu ile yapılmış olup, atıksudan kaynaklanan olumsuzluklar da rapor edilmiştir. MBR sistemleri özellikle yüksek organik kirlilik içeren atıksuların arıtılmasında oldukça iyi sonuçlar vermektedir. MBR çıkış suları tamamen askıda katı maddeden (AKM) arınmış olarak çıkmaktadır. Sistemde kullanılan membran modülleri polisülfan membran tabakalarından imal edilmiştir. Bu membranların en önemli özelliği kendilerini temizleme kabiliyetine sahip olmalarıdır. Hemen tüm şartlarda çıkış suları deşarj standartlarının altında elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Food industry wastewater is considered as wastewater containing high concentration of organic pollution with high water consumption. These wastewaters must be treated very well. Slaughterhouse wastewaters also show the characteristics of these wastewaters. Chemical treatment, aerobic and anaerobic biological treatment methods are used widely in the slaughterhouse wastewater treatment. In this study, the treatment of slaughterhouse wastewater, which is considered to be difficult to treat, with Membrane Bioreactor (MBR) system was investigated. However, the nitrification capacity of the reactor was also investigated. Experiments were carried out with real wastewater and negativity caused by actual wastewater has also been reported. MBR systems provide very good results especially in the treatment of wastewater with high organic pollution. The MBR effluents are completely free of suspended solids (SS). The membrane modules used in the system are made of polysulfan membrane layers. The most important feature of these membranes is their ability to clean themselves. In almost all conditions, the effluent waters were obtained below the discharge standards.