Mezbaha atıksularının koagülasyon-flokülasyon ile ön arıtımı ve membran prosesler kullanılarak arıtılabilirliğinin araştırılması
Treatibility investigation of the pre-treatment withcoagulation-floculation and using membrane processes ofslaughterhouse wastewaters
- Tez No: 644203
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZNUR BEGÜM GÖKÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasında, mezbaha endüstrisi atıksularının ön arıtımı ve sonrasında uygulanan membran proseslerin etkisi incelenmiştir. Bu amaçla, ön arıtım için koagülasyon-flokülasyon yöntemi kullanılmıştır. Yapılan deneyler neticesinde pH 6,5, koagülant konsantrasyonu 1000 mg/L, 150 rpm hızlı karıştırma ve 10 dakika çökelme süresinde %75,25 KOİ giderimi, %90,16 bulanıklık giderimi, %91.18 AKM giderimi ile alum koagülantı vermiştir. Ön arıtım sonrasında atıksuyun supernatant kısmı toplanarak membran deneyleri gerçekleştirilmiştir. 50 kDA UF, 150-300kDA NF ve 500 kDA RO membranlarının tek başlarına ve UF+NF, UF+RO kombinasyonlarına ait 25 ve 50 mL'lik permeatlar toplanmıştır. En yüksek akı değeri 50 kDA membranında 5 barda gözlenmiştir. Kirlenme performansları açısından KOİ gideriminde en iyi sonuç RO (20 bar) (%88,67) ve 50 kDA UF + RO (%88,67) membranlarda elde edilmiştir. Kullanılan membranlara ait SEM, FT-IR, temas açısı ve AFM analizleri yapılarak en etkili membran seçilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this MSc thesis study, pre-treatment of slaughterhouse industry wastewaters and the effect of membrane processes applied afterwards were examined. For this purpose, coagulation-flocculation method was used for pre-treatment. As a result of the experiments, pH 6.5, coagulant concentration 1000 mg / L, 150 rpm rapid mixing and 10 minutes settling time 75.25% COD removal, 90.16% turbidity removal Gave alum coagulant with 91.18% AKM removal. After pre-treatment, the supernatant part of the wastewater was collected and membrane experiments were carried out. 25 and 50 mL permeates of 50 kDA UF, 150-300kDA NF and 500kDA RO membranes alone and UF + NF, UF + RO combinations were collected. The highest flux value was observed in 50 kDA membrane at 5 bar. The best results in COD removal in terms of fouling performances were obtained in RO (20 bar) (88.67%) and 50 kDA UF + RO (88.67%) membranes. SEM, FT-IR, contact angle and AFM analyzes of the membranes used were made to select the most effective membrane.