Türkiye'nin 2010 sonrası makroekonomik göstergelerinin Avrupa Birliği üyesi ülkelerle karşılaştırılması
Comparison of Turkey's macroeconomic indicators with European Union countries after 2010
  1. Tez No: 610420
  2. Yazar: CEM AKBAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURDAN ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Para Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Her ülke ekonomisinde, belirli bir dönem içinde meydana gelen iyileşme veya gerilemenin temel göstergesi o ülkeye ilişkin makroekonomik verilerdir. Küresel çapta ülkelerin rekabet düzeyinin artması ve yabancı yatırımlar için daha cazip bir ülke konumuna gelebilmek gibi birçok olumlu sürecin gerçekleşmesi, öncelikle makro düzeyde başarılı bir ekonomik performansın sergilenmesiyle mümkündür. Bu kapsamda hem Türkiye'nin dış ticarette birinci sıradaki partnerinin AB olması hem de Türkiye ve Birlik arasında yürütülen tam üyelik müzakere süreci nedeniyle Türkiye ve AB ülkelerinin ekonomik görünümleri önem arz etmektedir. 2008 yılı Eylül ayında ABD'de başlayan mortgage krizi, 2009 yılından itibaren tüm Dünya'yı etkisi altına alan küresel bir ekonomik krize dönüşmüş ve Türkiye ile AB ülkelerinde de kendini ciddi şekilde hissettirmiştir. Bu çalışmada, 2010 yılından itibaren Türkiye ve AB ülkelerinin; seçilmiş yedi makro gösterge (enflasyon, uzun dönem faiz oranı, kamu borcu, bütçe açığı, işsizlik, büyüme ve cari işlemler dengesi) üzerinden karşılaştırılması yapılmıştır. Seçilen ilk dört makro gösterge, aynı zamanda AB'nin Maastricht Kriterleridir.
Özet (Çeviri)
In each country's economy, the main indicator of improvement or decline are occurring within a specific period of macroeconomic data for that country. Many positive processes such as increasing the competitiveness level of the countries on a global scale and becoming a more attractive country for foreign investments are possible only through successful economic performance at the macro level. In this context, the EU and Turkey's foreign trade in the first row to become a partner, as well as economic outlook for Turkey and the EU countries due to the full membership negotiation process carried out between Turkey and the Union is important. The mortgage crisis, which started in the USA in September 2008, has turned into a global economic crisis that has affected the whole world since 2009 and has made itself felt seriously in the macro data of Turkey and the EU. In this study, since 2010, Turkey and the EU countries; seven selected macro indicators (inflation, long-term interest rate, public debt, budget deficit, unemployment, economic growth and current account balance) comparison has been made out. The first four selected macro indicators are also the Maastricht Criteria of the EU.