Seçilmiş bazı ülkelerde ve türkiye'de bankaların tarımsal finansman ygulamalarının analizi
Analysis of agricultural finance practices of commertial banks in selected countries and turkey
  1. Tez No: 610421
  2. Yazar: İPEK TOPUZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET METİN ARTUKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarım Politikası ve Yayım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
Kırsal kesim tarafından kullanılan krediler kalkınmanın sağlanmasında önemli bir araç oldukları gibi, zaman zaman borçlanma nedeniyle üreticiler açısından olumsuz etkide de bulunabilmektedir. Buna karşılık birçok tarımsal faaliyetin finansmanı için kredi kullanımı kaçılmaz bir durum arz etmektedir. Bu çalışmada belirlenmiş ülkelerde ve ülkemizde tarımsal kredi piyasasının genel durumu, özel bankaların tarımsal kredi uygulamaları karşılaştırılmaya çalışılmıştır. Çalışma kapsamında belirlenmiş ülkelerde tarım sektörüne kısaca değinilmiş ve kredi piyasalarının genel durumu anlatılmaya çalışılmıştır. Ülkemizdeki özel banka uygulamaları da ayrıca detaylı olarak paylaşılmıştır. Ayrıca ülkemiz ile belirlenmiş ülkelerdeki tarımsal kredi uygulamaları karşılaştırılmış ve ülkemize dair eksiklik ve sorunlar belirlenmeye çalışılarak çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Agricultural credits is an important tool for rural development, but it's also possible to cause a negative effects on farmers because of over indebtedness. However, the use of agricultural credit is unavoidable situation for financing many agricultural activities. In this study it's aimed to compare agricultural credit market conditions and agricultural loan practices of commertial banks in selected countries and in Turkey. For this purpose, agricultural sector conditions are being analysed and agricultural credit markets are being explained. Next to that commertial banks agricultural credit conditions in Turkey are related. After this settlement Turkey's agricultural credit market problems are indicated and some constructive suggestions are shared.